Czas na zakupy! Wybieramy  odpowiedni chiński sklep.

Zdecydowaliśmy się już na zakup sprzętu z Chin , ale co dalej? Jaki sklep wybrać? Co z gwarancją? W tym tekście postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania porównując 4 chińskie sklepy z elektroniką.
Przy wyborze sklepu musimy wiedzieć na czym nam najbardziej zależy. Jeżeli będzie to gwarancja powinniśmy się kierować do sklepu Ibuygou, który oferuje serwis gwarancyjny na terenie Polski (niestety tylko telefony firmy Xiaomi), jeżeli zaś zależy nam na najniższej cenie powinniśmy się udać na stronę Aliexpress.com, jednakże musimy pamiętać iż jest to strona funkcjonująca na zasadach przypominających Polskie Allegro. Może się zdarzyć nieuczciwy sprzedawca, który będzie próbował nasz oszukać, musimy być czujni i nie wierzyć w mega okazje!.

 

Alliexpress

Jak już wcześniej wspomniałem jest to odpowiednik naszego polskiego Allegro. Pierwsza i podstawowa zasada kupującego na tym portalu to przede wszystkim sprawdzać opinię o sprzedawcy, gdyż Ci czasem okazują się oszustami. Na szczęście na największej chińskiej platformie zakupowej działa bardzo sprawnie ochrona kupujących. W przeciągu 60 dni od zakupienia towaru możemy otworzyć sprzedawcy spór w razie problemów z zakupionym przedmiotem (np. w przydatku problemów z dotarciem przesyłki). Kolejnym plusem popularnego Ali są wyprzedaże podczas, których często możemy upolować kupon obniżający cenę produktów. Ukłonem portalu w stronę Polaków jest możliwość płatności przelewem pocztowym poprzez przelewy24. Niestety w większości przypadków nie możemy liczyć na żadną gwarancję.

Chińskie sklepy - Alliexpress

Bangood

Jeden z ulubionych sklepów wśród polskich konsumentów. Odznacza się przede wszystkim całodobowym wsparciem technicznym (między innymi w formie livechatu) oraz dość szybkim czasem reakcji na pytanie zadane mailowo (wystarczy spojrzeć na tabelkę pod artykułem). Sklep oferuje również roczną gwarancję, niestety jeżeli urządzenie odmówi posłuszeństwa po ponad miesiącu od otrzymania przesyłki, koszt transportu do chin spocznie na naszych barkach. Mamy również możliwość zwrotu sprzętu w terminie do 3 dni od otrzymania paczki, w tym wypadku oprócz opłat za przesyłkę ponosimy również opłatę w wysokości 20% ceny produktu.

Chińskie sklepy - Bangood

Ibuygou

Sklep wyróżniający się na tle konkurencji  serwisem gwarancyjnym na terenie Polski, niestety dostępnym tylko dla urządzeń Xiaomi. Nie mniej jednak jeżeli nosimy się z zamiarem zakupu sprzętu tej marki i zależy nam na gwarancji będzie to dla nas najlepszy wybór. Dla pozostałych urządzeń gwarancja obowiązuje na zasadach identycznych jak w przypadku Bangood. Jedyną różnicą jest możliwość zwrotu niepodobającego nam się towaru w terminie do 30 dni.   Warto również wspomnieć o możliwej wysyłce towaru z magazynów znajdujących się na terenie UE. Dzięki czemu skracamy czas oczekiwania oraz redukujemy prawdopodobieństwo ovatowania przesyłki do zera.

Chińskie sklepy - Ibuygou

 

Gearbest

Sklep wywołujący we mnie sprzeczne uczucia. Z jednej strony miła i fajna obsługa, którą warto pytać o różnego rodzaju zniżki często dzięki temu zdarzyło mi się kupić sprzęt  u nich do 100 zł taniej. Nie mniej jednak miałem problemy z gwarancją. Nie chciano mi wymienić sprzętu na nowy mimo iż już otrzymałem wadliwy egzemplarz. Naprawiano w nim wadę aż trzy-krotnie i za każdym razem trwało to minimum dwa miesiące, nie mniej jednak większość zakupów przebiegło bezproblemowo.

Chińskie sklepy - Gearbest

 

Testy sklepów

Poniżej przedstawiam tabelkę porównawczą czterech przedstawionych przeze mnie platform zakupowych. Mierząc czas odpowiedzi postanowiłem zadać pytanie o dostępność jednego z telefonów na magazynie poprzez napisanie maila. Telefony , których ceny porównywałem to Xiaomi Redmi Note 2 , oraz Xiaomi Mi5. Pierwszy model wybrałem z powodu jego popularności w Polsce, drugi zaś to model flagowy. Ceny na Alliexpress pochodzą z zaufanego sklepu DreamMI.

 

Sklep Gwarancja Czas odpowiedzi Cena Xiaomi Redmi Note 2 Cena Xiaomi Mi 5 Dodatkowe informacje
Aliexpress Zależy od sprzedawcy Zależy od sprzedawcy 145 USD 320 USD Dobrze działający system sporów, możliwość zapłaty przelewem dzięki systemowi przelewy 24
Banggood Roczna gwarancja, kupujący pokrywa koszty wysyłki 12 h /dostępny chat 165 USD 430 USD całodobowy livechat, możliwy zwrot produktu po 3 dniach
Ibuygou Roczna gwarancja 24 h 156 USD 380 USD Telefony Xiaomi serwisowane w Polsce
Gearbest Roczna gwarancja 24 h 149 USD 346 USD Livechat

Zakupy w Chinach. Poradnik.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu