Menadżer plików na Androida – ES File Explorer

ES File Explorer to menedżer plików, który możemy używać w systemie Android. Znajdziesz tu opis programu, wady i zalety, link do pobrania ze sklepu Google.

Wielu producentów smartfonów wraz z autorskimi nakładkami dorzuca użytkownikom preinstalowany menadżer plików. To rozwiązanie może wydawać się wystraczające ale co jeśli nasze urządzenie nie zostało wyposażone w taki program lub jego funkcje nie spełniają naszych wymagań? Z pomocą przychodzi nam Sklep Play a wśród wielu możliwości warto zwrócić uwagę na ES File Explorer (v4.1.2.2)Czym jest ten program i co oferuje? Przedewszystkim jest bardzo rozbudowanym menadżerem plików mogącym prawdopodobnie zaspokoić wszelkie potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Zaraz po pierwszym uruchomieniu przedstawiony nam zostaje ekran startowy. Na nim znajdują się podstawowe informacje o dostępnej pamięci zarówno tej wbudowanej w nasze urządzenie jak i rozszerzonej za pomocą kart pamięci. Umożliwia on również szybkie przejście do plików posortowanych według rodzaju np. utworów muzycznych lub obrazów. Warto zatrzymać się w tym miejscu i zapoznać się z rozkładem funkcji menadżera. W górnym lewym rogu znajduje się ikonka prowadząca do panelu sterowania exsplorera( wywołanie podobnego efektu można uzyskać poprzez przesunięcie palcem od lewej krawędzi ekranu do jego środka). Tuż obok znajduje się przełącznik pozwalający nam wybierać położenie między otwartymi oknami. Zaraz za nim kryje się pod postacią „dzwonka”  panel powiadomień, następnie lupa dzięki której możemy wyszukiwać pliki po nazwie oraz opcje danego okna. Natomiast dzięki wykonaniu gestu przesunięcia od prawej krawędzi do lewej uzyskamy możliwość podejrzenia plików znajdujących się w schowku.

Recenzja ES File Explorer, alternatywnego eksploratora plików na Android.   

Co oferuje nam panel sterowania? Znajdziemy tam między innymi możliwość wejścia w ustawienia oraz narzędzia (ale o tym parę słów w dalszej części artykułu).  Da nam to również łatwy dostęp do  połączeń sieciowych, szybkiego dostępu do ulubionych folderów. W tym miejscu będziemy mogli zarządzać naszym serwerem FTP  czy też przeglądać pliki w naszej chmurze. Bardziej zaawansowanych użytkowników zaciekawi przeglądanie plików systemowych oraz root explorer. Dla osób lubiących personalizację  menadżer przygotowował obsługę gestów oraz motywy (niestety tylko w wersji płatnej).

Recenzja ES File Explorer, alternatywnego eksploratora plików na Android.

Wszystko ładnie pięknie ale jak na tym przeglądać pliki tak po prostu w folderach? W tym celu trzeba użyć okien.  Domyślnie mamy dwa, pierwsze ze stroną domową oraz drugie nazwane „lokalne” czyli po prostu pliki zawarte  na naszym urządzeniu. Jak przełączać się między oknami? Najprostszy sposób to po prosu przesunąć palec w prawo bądź lewo na obszarze roboczym lub jak kto woli dotknąć w przełącznik w górnej części ekranu. Nic nie stoi na przeszkodzie aby użytkownik utworzył nowe okno na którym będzie pracował. Wystarczy w menadżerze okien wybrać opcję „nowy”, następnie podać rodzaj oraz pełną ścieżkę. Dla przykładu nasza karta pamięci ma ścieżkę /storage/”nazwa karty”.

Recenzja ES File Explorer, alternatywnego eksploratora plików na Android.

Tak rozbudowane narzędzia oferują z reguły szeroki zakres opcji i nie inaczej jest w przypadku ESExplorer. W ustawieniach znajdziemy między innymi możliwość zmiany wyświetlanych informacji na ekranie startowym, zarządzania folderami, jak również zmiany powiadomień czy też bezpieczeństwa. Warto wspomnieć o fakcie posiadania przez aplikację wbudowanych funkcji rozszerzających w skład których wchodzą między innymi edytor tekstu, prosty odtwarzacz audio i video oraz przeglądarka zdjęć. Aplikacja potrafi również zarządzać plikami skompresowanymi.

Recenzja ES File Explorer, alternatywnego eksploratora plików na Android.

ES Eplorer to bardzo zaawansowane narzędzie którego zakres funkcji może przerazić i odstraszyć mniej wymagających użytkowników.  Jednak warto go wypróbować i samemu wyrobić sobie opinię gdyż może się okazać niezbędnym narzędziem do zarządzania pamięcią naszego urządzenia.

Zalety:

+szerokie możliwości przeglądania pamięci urządzenia

+możliwość zarządzania plikami w chmurze i na serwerach zewnętrznych

+menadżer archiwum

+notatnik

+menadżer pamięci wraz z czyszczeniem plików

+odtwarzacz muzyki i plików video

+możliwość zabezpieczenia plików

+menadżer pobierania

Wady:

-część opcji dostępna tylko w wersji premium

-brak zabezpieczeń przed usunięciem plików systemowych

Program do pobrania na Androida za darmo ze Sklepu Play:

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu