Poradnik Sprzętowy – Wybór Słuchawek

Dobieramy sprzęt dla gracza, dziś zajmiemy się słuchawkami. Powiemy, na co zwrócić uwagę a czego unikać? Jak wybrać słuchawki do grania?

Wybór słuchawek może dzisiaj przysporzyć problemów, jeszcze dwadzieścia lat temu wybór był ograniczony, dominowały proste słuchawki do szerokiego spektrum celów. Teraz jednak producencie zasypują nas rożnymi dziwnymi liczbami, które mają nas przekonać o wysokiej jakości produktu. Czy tak jest, przekonacie się zaraz sami. Poradnik pomoże wam wybrać dowolne słuchawki, a na końcu dodatkowo doradzimy graczom na czym się skupić przy wyborze takiego sprzętu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

            Po pierwsze musimy zadecydować do czego będziemy używać słuchawek. Dziś występuje wysoka specjalizacja, i inne słuchawki użyjemy do grania, inne do muzyki a co oczywiste, jeszcze inne do biegania. Wszystkie słuchawki mają jednak jedną wspólną cechę, a mianowicie.

Parametry – Gdy będziecie już przy kupnie warto złapać pudełko i rozejrzeć się za takim symbolem „Ω” Oznacza on impedancje. Nie musicie wiedzieć co dokładnie to zresztą znaczy, to co warto wiedzieć, to fakt, że dobre modele mają ten parametr wysoko a im niższa jakość tym jest z tym gorzej. Im większa impedancja tym słuchawki potrzebują więcej mocy aby grać na tak samo głośnym poziomie ale za to dźwięk zyskuje na czystości w brzmieniu. Minimalnie szukajcie słuchawek z przedziałem 16-32.

Pasmo Przenoszenia – Jest drugim bardzo ważnym parametrem. Dziś na szczęście już rzadko zaniedbywanym przez większość firm. Warto wiedzieć, że słuch większości ludzi graniczy między 20 – 20 000 Hz. A zatem kupowanie czegokolwiek powyżej tych wartości, nie zawsze ma sens. Oczywiście jednak ludzie wyczuleni na dźwięki oraz lubiący muzykę, mogą się pokusić o szersze parametry. Nam graczom i przeciętnym obywatelom stanowczo ten zakres wystarczy.

Dynamika SPL – Ostatnią wartością, którą się zajmiemy to SPL. W dużym uproszczeniu, choć po trochę błędnym jest to poziom głośności. Ciężko doradzić tak subiektywną rzecz, ale ja najczęściej wybieram dla siebie słuchawki o SPL około 106 dB.

            To tyle jeżeli chodzi o podstawy, niezależnie jakie słuchawki będziecie kupowali, to te 3 „drogowskazy” pomogą wam wybrać zadowalający produkt.

Jak wybrać słuchawki do grania?

            Słuchawki do grania to trochę inny produkt od uniwersalnych słuchawek. A może to gracz oczekuje trochę innej specyfikacji. Jak by nie było, wybierając nowy sprzęt na uszy warto spojrzeć na kilka rzeczy, które normalnie mogłyby nas nie dotyczyć.

Słuchawki na USB czy Mini Jack? – Ma to głównie znaczenie przy słabej karcie dźwiękowej. Przy USB nie musimy się tym martwić bo całość jest zgrabnie ukryta w słuchawkach, mini jack polecamy tylko jeżeli jesteście pewni waszej karty dźwiękowej. Mało tego USB często zapewnia lepszy mikrofon, no i pozwala też na „gameingowe ficzery” typu podświetlenie, różnokolorowe światła itd. Cenowo zazwyczaj te na USB są trochę droższe, ale w naszej opinii warte ceny.

Wygłuszenie – Dobre słuchawki do grania powinny mocno wygłuszać otoczenie, tak żeby mimo krzątającej się rodziny i zgiełku domostwa, można było się skupić na graniu. Jest to przede wszystkim ważne w grach rankingowych (Cs, LoL itd.). Warto zwrócić uwagę na wielkość muszli, te większe będą lepiej wygłuszały otoczenie.

Długość i rodzaj oplotu kabla – To chyba oczywiste, krótki kabel będzie działał jak smycz przy komputerze, w dodatku oplot, który nie będzie gruby i wzmocniony, sprawi, że szybko stracicie słuchawki odsuwając się w fotelu od komputera. Zalecam długość kabla około 2 metry.

Materiał – O ile muzyki często słucha się okazyjnie to już duża część z nas potrafi grać godzinami.. Materiał słuchawek powinien być oddychający, a łącznik, który spoczywa nam na głowie powinien mieć jakiś rodzaj poduszki.

Dźwięk przestrzenny – Zwróć uwagę, żeby słuchawki działały w systemie 7.1 czyli dawały dźwięk przestrzenny. Lokalizowanie przeciwnika po słuchu jest często bardzo dobrym pomysłem. Ma tutaj też znaczenie ilość przetworników, ale podstawowa informacja jest taka, żeby rozglądać się za 7.1.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu