„Język C++ Szkoła Programowania” Wydanie VI – wszystkie informacje w jednym miejscu

Książka „ Język C++ Szkoła Programowania” to zdaniem wielu najlepsze źródło nauki tego języka. Dziś dzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami  o niej, na podstawie wydania VI.

Programowanie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych profesji w dziedzinie IT. Jest ona równie bardzo pożądana. Aby mieć jakiekolwiek szanse w uzyskaniu pracy programisty, musimy znać kilka języków. C++ jest językiem, który zna każdy z nich. Uczą go w technikum i na studiach, jednak najlepszym sposobem na jego, a także innych języków, naukę będzie forma indywidualna. Dostępne są kursy w formie video oraz książki. Dziś przyjrzę się tej drugiej drodze, a na warsztat biorę tytuł określany mianem najlepszej książki do nauki C++.

„ Język C ++ Szkoła Programowania” - informacje w jednym miejscu.

Co w środku

Po pierwszym kontakcie z pozycją wiemy, iż nie są to słowa na wyrost. Bogata wiedza odnośnie tego języka spisana została na niespełna 1200 stronach. Grubość zbliżona do słownika. Jeśli tak pomyślałeś to nie pomyliłeś się za dużo, gdyż podobnie jak w nim, tak samo i w książce Stephena Praty znajdziemy wszystko co nas interesuje. Co konkretnie? Po krótkim wprowadzeniu w język i poznaniu jego historii przechodzimy do drugiego rozdziału, w którym dowiemy się jak napisać swój pierwszy program. Poznamy funkcje oraz instrukcje. W kolejnych rozdziałach, a jest ich 18 oraz kilka dodatków oznaczonych literami, dowiemy się więcej o zmiennych, operatorach arytmetycznych, tablicach i łańcuchach, klasach, strukturach, pętlach, instrukcjach warunkowych, operatorach logicznych, modelach pamięci, obiektach i wiele, wiele więcej. Te, pobieżnie wymienione przykłady to zaledwie kropla w morzu informacji.

„Język C++ Szkoła Programowania” - informacje w jednym miejscu.

Doskonała do nauki

Nie obawiajcie się, że po przeczytaniu całej książki nic nie będziecie wiedzieć. Owszem, zajmie Wam to sporo czasu, jednak naprawdę warto. Oprócz treści informującej nas „co z czym się je”, znajdziecie także przykładowe kody źródłowe. Na końcach każdego z rozdziałów są także pytania podsumowujące i ćwiczenia praktyczne. Jeśli, w którymś z nich sobie nie poradzisz, zawsze możesz wrócić do poszczególnej porcji informacji, a po poprawnym rozwiązaniu wszystkich zadań będziesz mógł kontynuować naukę, przyswajając wiedzę z kolejnego rozdziału i ponownie rozwiązać zadania na jego końcu. Jest to najlepsza forma nauki, dzięki której wiesz gdzie masz braki, a w czym jesteś mocny.

„Język C++ Szkoła Programowania” - informacje w jednym miejscu.

Podsumowanie

Jak już wspominałem, bogaty zakres informacji zawartych w książce to jedynie część drogi. Aby odnieść sukces, musisz się zmobilizować i poświęcić sporo własnego czasu. Wiadomości masz w książce. Reszty nikt Ci nie da, więc jeśli nie jesteś chętny na wygospodarowanie kilku chwil dziennie na naukę języka, to programowanie nie jest dla Ciebie. Jeśli z kolei jest odwrotnie, możesz być pewien, że dzięki tej książce będziesz „ogarniał” C++ i być może nabierzesz ochoty na naukę innych języków w takiej samej formie.

Zalety:

  • Masa informacji w jednym miejscu
  • Fragmenty kodów źródłowych obrazujące spisane informacje
  • Zadania sprawdzające po każdym rozdziale

Wady:

  • Nie znaleziono

 

* Zdjęcia oraz fragment ebooka pochodzą ze strony helion.pl

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu