Microsoft Surface 3 PRO – jedno z najbardziej rozpoznawalnych urządzeń 2w1.

Dziś na warsztat bierzemy hybrydę Surface 3 PRO. Nie każdy może sobie na nią pozwolić, jednak czytając nasz test sprawdzisz czy warto go mieć.

Microsoft Surface 3 PRO – bardzo rozpoznawalne urządzenie 2w1.

Marka Surface, między innymi dzięki podstawce, stała się inspiracją do wielu innych urządzeń, przez co zyskała na rozpoznawalności. Nie idzie jednak ona w parze z popularnością. Być może nie każdy jest przekonany do dotykowej obsługi Windowsa lub nie uważa, iż cena jest adekwatna do produktu, w co jestem bardziej skłonny uwierzyć, niż w pierwszą tezę. Mimo wszystko, Microsoft nie zaprzestał produkcji swoich hybryd, a ja mam dziś okazję testować kolejną z nich. Zapraszam zatem na recenzję urządzenia Microsoft Surface 3 PRO.

Microsoft Surface 3 PRO – bardzo rozpoznawalne urządzenie 2w1.

Wykonanie

Jest to dość mocny punkt sprzętu. Konstrukcja wykorzystuje stopy lekkiego magnezu, który dzięki pokryciu oleofobiczną powłoką nie zbiera naszych odcisków na obudowie. 9 milimetrowa hybryda została świetnie spasowana, także żadnych trzasków nie doświadczymy. Trzymając tablet poziomo, na prawym boku znajdziemy złącza USB 3.0, mini DisplayPort oraz płaskie gniazdo ładowania. Przeciwległa strona zawiera port słuchawkowy i przyciski regulacji głośności. Guzik Power znajduje się na górnym boku. Pod składaną podstawką, z bardziej urozmaiconej strony, znajduje się slot na karty pamięci. Plecki urządzenia wykonane są dość minimalistycznie. I bardzo dobrze. Microsoft postawił tylko na obiektyw aparatu oraz logo Surface. Wspomnę jeszcze kilka zdań o samej podstawce. Możemy ją wychylać dowolnie, w przedziale od 20 do 150 stopni. Jest ona tak samo wytrzymała jak cała konstrukcja, więc nie ma obaw o szybkie zużycie się tego elementu.

Microsoft Surface 3 PRO – bardzo rozpoznawalne urządzenie 2w1.

Ekran

12 calowa matryca o rozdzielczości 2160×1440 pikseli daje nam zagęszczenie pikseli wynoszące 216 ppi. Wykonany w technologii IPS wyświetlacz cechuje się proporcjami ekranu 3:2, zastosowaną technologią ClearType oraz dokładnością kolorów, której wynik przybliża się do najlepszych monitorów wykorzystywanych w pracy przez grafików. Maksymalna jasność mogłaby być nieco lepsza, jednak do najgorszych nie należy. Kąty widzenia, przy mniejszych odchyleniach, są znakomite. Przy większych jasność się wytraca i w efekcie kąty widzenia są gorsze. Dzieje się tak jednak przy naprawdę dużych kątach. Oprócz dotyku, wyświetlacz obsługuje piórko Surface, które może nam niekiedy pomóc trafić mały element przy tak stosunkowo niewielkiej przekątnej.

Microsoft Surface 3 PRO – bardzo rozpoznawalne urządzenie 2w1.

Wydajność i Bateria

Na rynku dostępnych jest kilka konfiguracji sprzętowych. W moim przypadku, na pokładzie znalazła się I5 (4300U), taktowana zegarem 1.9 GHz, która w trybie Turbo dochodzi do 2.9 GHz. Za grafikę odpowiada zintegrowany układ Intela o numerku 4400. Całości dopełniają 4 GB pamięci RAM. Do bardzo wymagających gier Surface PRO 3 się nie nada. Dlaczego? Otóż, przy mocnym obciążeniu, a takowym będą wymagające tytuły, możemy doświadczyć większej pracy wentylatorów oraz tzw. throttlingu. Pomimo tego, znajdujący się na pokładzie Windows 8 działa bardzo sprawnie. Również aplikacje ze sklepu i programy desktopowe, nie wymagające kolosalnej specyfikacji będą chodzić bez zająknięcia. Cóż zatem, przy takich parametrach, powie bateria? Jej ogniwo o pojemności 42 Wh może odmówić pracy już po trzech godzinach. Stanie się tak jednak kiedy będziemy obciążać ją mocno zaawansowanym oprogramowaniem. Te nieco lżejsze oraz procesy takie jak odtwarzanie filmów czy przeglądanie internetu pozwoli na 7-8 godzin użytku na jednym ładowaniu.

Microsoft Surface 3 PRO – bardzo rozpoznawalne urządzenie 2w1.

Podsumowanie

Z racji rozmiarów urządzenia, aspekt aparatu został pominięty. Powiem tylko, iż cechuje się on rozdzielczością 5 Mpix, zarówno w przypadku obiektywu głównego, jak i frontowego. Reasumując, Microsoft po raz kolejny stworzył ciekawy sprzęt, który wykonany jest z największą dbałością o szczegóły. Takim można nazwać na przykład upchnięcie procesora Intel I5, wraz z chłodzeniem, w zaledwie 9 milimetrowej obudowie. Po za tym warto wyróżnić nienaganny design, obecność dobrze nam znanego z komputerów systemu oraz szerokie możliwości rozstawienia podstawki. Jak miałbym określić urządzenie jednym zdaniem? Sprzęt godny polecenia dla osób, które nie będą liczyły na wydajność rzędu gamingowych konstrukcji.

Zalety:

  • Design
  • Jakość wykonania
  • Podstawa
  • Ekran
  • System
  • Wydajność

Wady:

  • Throttling przy mocnym obciążeniu
  • Cena

* Zdjęcia pochodzą ze stron microsoft.com, news.microsoft.com, blogs.windows.com, skąpiec.pl oraz morele.net

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu