Nova Launcher. Czyli jak odświeżyć wygląd Androida.

Zainstalowanie nowego lunchera może w sposób istotny odświeżyć Androida na Twoim smatrtfonie czy tablecie. Zobacz recenzję Nova Launcher.

Jest wiele sposobów na odświeżenie lub zamianę wyglądu telefonu z Androidem. Można zmienić tapetę, ustawiać motywy, zmieniać styl czcionki. Co jednak w sytuacji gdy takie zmiany nie są dla nas wystarczające?  Z pomocą przychodzą nam launchery, czyli aplikacje zmieniające „ekran główny” naszego urządzenia.  W tym artykule postaram się przedstawić jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, czyli Nova Launcher.

Recenzja "Nova Launcher". Zobacz jak odświeżyć Androida.
Wygląd ekranu głównego przed uruchomieniem launchera
Recenzja "Nova Launcher". Zobacz jak odświeżyć Androida.
i po uruchomieniu

Ustawienie domyślnego ekranu głównego (launchera).

W celu wybrania domyślnego launchera należy poszukać odpowiedniej opcji w ustawieniach. W zależności od urządzenia i nakładki producenta może przybierać różne nazwy. W przypadku mojego urządzenia opcja ta znajduje się w Ustawienia→Aplikacje→Domyślne aplikacje→Ekran główny. Wygląda to dość skomplikowanie jednak nie należy się tym zniechęcać. Cześć urządzeń może automatycznie wykryć nowy launcher i zapytać się jaki ma być stosowany. Z pomocą przychodzi również Nova Launcher, gdzie w ustawieniach aplikacji znajdziemy zakładkę „Ustaw domyślny launcher”, która automatycznie przeniesie nas w odpowiednią lokalizacje w ustawieniach naszego telefonu.

Opis funkcji.

Nova Launcher jest bardzo rozbudowanym narzędziem umożliwiającym odświeżenie wyglądu naszego urządzenia, jak również jego dodatkową personifikację.  Obecnie wielu producentów urządzeń z Androidem decyduje się na rozwiązanie stosowane w smartphonach z iOS i daje użytkownikowi płaskie menu, bez oddzielnego docka na aplikacje. Po instalacji Nova Launcher znów otrzymujemy dostęp do takiego zasobnika z programami, a co więcej możemy w zakładce Dock edytować wielkość ikon(wersja premium), fonty, tła, rozkład siatki czy sposób przewijania (są trzy do wyboru: poziomy, pionowy lub ciągła lista).

Recenzja "Nova Launcher". Zobacz jak odświeżyć Androida.
Dock z aplikacjami w postaci listy

Podobne opcje znajdziemy w ustawieniach naszego ekranu głównego (Pulpit), gdzie oprócz zmiany rozmiaru siatki i wyglądu ikon znajdziemy możliwość dostosowania do własnych upodobań między innymi efektu przewijania, zapętlania czy wyłączenia/włączenia stałego paska wyszukiwarki.

W zakładce „Wygląd i styl” znajdziemy możliwość zmiany ikon systemowych, przewijania stron, animacji,czy też paska powiadomień.

Sam Launcher ma również wbudowaną obsługę gestów, która umożliwia szybszą i bardziej intuicyjną obsługę urządzenia, niestety developer udostępnia tą opcję jedynie w wersji premium.

Ciekawą i przydatną funkcją może okazać się możliwość tworzenia kopi zapasowych i importowania danych. W przypadku gdy raz spersonalizujemy już launcher do naszych potrzeb wystarczy wczytać ponownie  ulubioną konfigurację, co znacznie skraca czas jaki był by potrzebny na wykonanie jej od nowa.

Recenzja "Nova Launcher". Zobacz jak odświeżyć Androida.
Wygląd ustawień

Podsumowanie.

Nova Launcher jest aplikacją dla osób szukających sposobu na odświeżenie lub zmianę wyglądu swojego Androida.  Program działa płynnie, nie łapie przycięć. Umożliwia sporą integrację w wygląd i zachowanie całego interfejsu. Część funkcji dla przeciętnego użytkownika może wydać się zbyt rozbudowana. Najlepiej spróbować samemu i sprawdzić czy Nova Launcher jest tym czego szukamy.

Plus:

  • duża możliwość personalizacji
  • stosunkowa łatwość obsługi
  • dobrze przetłumaczony interfejs
  • płynność działania

Wady:

  • część opcji może wydać się zbyt zawiła
  • niektóre funkcje dostępne jedynie w wersji premium.

Nova Launcher do pobrania za darmo ze sklepu Google Play:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.launcher&hl=pl

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu