Składamy komputer. Stosowane technologie i parametry kart graficznych.

Z cyklu poradnika o składaniu komputera, omówimy parametry karty graficznej, przybliżymy różnicę między RAM a VRAM, omówimy technologie SLI/Crossfire.

Składamy komputer. Poradnik użytkownika.


Składanie komputera

Najważniejsze parametry karty graficznej:

  • Ilość jednostek shaderów (w dużym skrócie- służą do generowania odpowiednich kolorów dla każdego piksela na ekranie, biorąc pod uwagę również oświetlenie oraz cieniowanie);
  • Ilość jednostek ROP (są to jednostki renderujące, tj. przekształcające wygenerowane dane 3D do postaci 2D, czyli takiej, którą jest w stanie wyświetlić monitor);
  • Ilosć jednostek TMU (jednostki zajmujące się operacjami związanymi z teksturowaniem modeli);
  • Taktowanie rdzenia GPU;
  • Taktowanie pamięci;
  • Typ zastosowanej pamięci;
  • Ilość pamięci;
  • Szerokość szyny danych;
  • Ilość tranzystorów;
  • Proces technologiczny;
  • Oraz oczywiście sama architektura karty.

 

RAM a VRAM

Jednym z pytań, które można dość często usłyszeć jest: Mój komputer używa pamięci RAM DDR3, czy mogę zainstalować kartę, której pamięć to GDDR5?

Odpowiedź brzmi: Oczywiście! Pamięć karty graficznej a pamięć systemowa są od siebie absolutnie niezależne.

Procesor CPU współpracuje bezpośrednio z pamięcią RAM, natomiast procesor GPU jedynie z pamięcią GDDR.

 

Parametry karty graficznej, RAM, VRAM, SLI/Crossfire.

 

Dlaczego nie można tego zunifikować? Czemu karta graficzna nie może korzystać z pamięci RAM, a musi posiadać osobną pamięć? Generalnie korelacja nazw w tym przypadku może być dość myląca, bo pomimo, że i RAM i VRAM są pamięciami, to pamięć systemowa RAM przystosowana jest do częstych odczytów niewielkich porcji danych, odwrotnie do VRAM, gdzie przechowywane są gigantyczne wręcz zasoby takie jak tekstury w wysokich rozdzielczościach i niezbędna jest do tego szersza szyna danych. Wymusza to na obu pamięciach zupełnie inną konstrukcję, więc pamięć DDR nie byłaby tak wydajna na miejscu GDDR i odwrotnie. W przypadku pamięci GDDR w kartach graficznych oprócz jej typu (GDDR3 vs DDR5 vs HBM itd) jest również szyna danych, która jest swego rodzaju autostradą dla informacji. Od jej szerokości w dużym stopni zależy przepustowość informacji z/do pamięci karty.

 

SLI/Crossfire

SLI i Crossfire są technologiami odpowiednio Nvidii i AMD do łączenia ich kart ze sobą w celu poprawienia wydajności. Aby to osiągnąć potrzebujemy posiadać płytę główną z odpowiednią liczbą slotów PCI-Express x16 oraz mostka specjalnie stworzonego do tego celu, nie zapominając oczywiście o odpowiedniej mocy zasilaczu, który będzie w stanie zaopatrzyć je w wystarczającą ilość prądu. Jakie są plusy takiego rozwiązania? Oczywiście więcej kart = lepsza wydajność, choć nie skaluje się ona w stopniu jeden do jednego (przykładowo osiągając 50 FPS w danej grze po dołożeniu drugiej karty nie będziemy wykręcać 100 FPS itd.), a nie wszystkie gry wspierają tego typu rozwiązania, to jest ono często wykorzystywane przez entuzjastów, którym zaczyna powoli brakować wydajności, szczególnie w rozdzielczości 4K. Ze względu na nieskalowalność wydajności nie opłaca się łączyć wielu słabych kart ze sobą. Lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w jeden, mocniejszy układ, który nie dość, ze zapewni lepszą wydajność to dodatkowo mamy pewność, że nie doświadczymy problemów z brakiem wspierania SLI/CF przez daną grę.

 

parametry karty graficznej
Złącze na karcie umożliwiające połączenie kilku układów mostkiem.

 

Jeżeli chodzi o różnice między tymi technologiami: SLI od Nvidii wymaga dwóch kart graficznych o tym samym układzie, z taką samą ilością pamięci na pokładzie do poprawnego działania. Crossfire dla kart AMD natomiast nie posiada tego ograniczenia. Dodatkowo nowe Radeony nie wymagają mostka aby połączyć je w CF.

Podziel się wiedzą z innymi

2 odpowiedzi na "Składamy komputer. Stosowane technologie i parametry kart graficznych."

Komentarz do postu