Poradnik Sprzętowy – Wybieramy myszkę

Poradnik do wybierania myszki. Na co zwrócić uwagę? Czego unikać? Jaką mysz do grania należy wybrać? Jaka myszka jest polecana?

Myszka to dla nas komputerowców jedno z najbliższych zwierząt. Gryzonie mocno wyewoluowały w ostatnich dekadach z kwadratowych napędzanych kulką pudełek*, w wygodne modyfikowalne bestie. Być może stajecie przed wyborem nowej myszki. Ten poradnik jest właśnie dla Was.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

            Mysz jest o tyle uniwersalna, że jakiej nie wybierzemy efekt będzie ten sam, no a przynajmniej podobny… Będziemy ruszali kursorem. Być może jednak oczekuje czegoś więcej. Już nadciągamy z pomocą. Na jakie parametry należy spojrzeć przy wyborze gryzonia?

Rozdzielczość sensora (DPI) – Bez zagłębiania się w szczegóły, to jest jeden z najważniejszych cyferek przy wyborze porządnej myszy. W uproszczeniu im więcej DPI, tym bardziej precyzyjna myszka. ok. 1000 dpi to teraz standard, ale do grania w gry.. trochę mało. 3-5 tysięcy DPI to już optymalna sumka, nie mniej znajdą się i taki sprzęt, który przekracza 10 tysięcy.

Typ Myszy – Dzisiejsze „napędy” naszych gryzoni to głównie myszy optyczne i laserowe. Różnica nie jest wielka. Optyczna mysz lepiej wyszukuje powierzchnie, ale do gier stanowczo polecamy laserowe. Istnieją także inne technologie, ale często noszą nazwy własne producenta, więc nie ma sensu się o nich rozpisywać. Warto wspomnieć, że różnice nie są duże, wielu dobrych producentów produkuje także myszy optyczne, więc doradzamy kierować się bardziej dobrym producentem niż wyświechtaną nazwą typu.

            To tyle, jeżeli chodzi o podstawy. Ale nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie dopowiedzieli trochę o myszkach dla graczy.

Jak wybrać mysz do grania?

            W przypadku graczy, tak samo jak w każdym innym dedykowanym sprzęcie. Warto, przy kupnie sprawdzić dodatkowe cechy gryzonia.

Dodatkowe przyciski – Prywatnie nie wyobrażam sobie dziś używania mojego komputera bez myszki mającej przynajmniej dwóch dodatkowych bocznych przycisków. Już samo używanie przeglądarki jest dla mnie o wiele prostsze. Prawdziwe różnice jednak istnieją w grach typu MMO. Możliwość podpisania skillów pod np. 12 przycisków z boku o wiele ułatwia rozrywkę. W grach typu FPP ma to mniejsze znaczenie.

Ślizgi – O tym jak ważne są ślizgi już nie raz pisaliśmy. Ślizgacze to te małe „prostokąty” lub „romby” pod myszką. Jakiego by kształtu nie miały to, te lepsze są wykonane z teflonu. Nie łapią brudu, są wytrzymałe, nie powodują oporu przy poruszaniu. Te najtańsze to często po prostu plastik. Ciężko to ocenić przed kupnem, dlatego dobrze jest zasięgnąć prywatnych opinii.

Rodzaj łączenia – Nie ukrywajmy… kabel potrafi przeszkadzać, szczególnie jeżeli tak jak ja, wasze biurko nie jest zbyt duże. Kabel zwisa, przeszkadza, a nawet przy przełamaniach potrafi spowolnić. Dlatego warto przemyśleć sprawę kupienia myszy, która będzie bezprzewodowa. Moment jednak! Jest też alternatywa, która w Polsce nie cieszy się dużą popularnością. Mowa o Bungee na myszkę. Bungee to mała platforma, która przytrzymuje kabel w powietrzu, idąc od góry. Dzięki temu mysz jest niemal, nie obciążona zwisającym przewodem. Cena podstawowych uchwytów to już 20zł, także znacznie mniej niż dopłacenie do dobrego „bezprzewodowca”.

Materiał – Dla kogoś kto tak jak ja lubi przy mocnej grze, mocną reakcję na sprzęcie, warto przemyśleć kupno droższej firmy za to z lepszego materiału. Myszy firmy, którą ja osobiście uwielbiam wytrzymuje naprawdę mocne obrażenia przez kilka lat, gdzie tanie zastępniki już po upadku z biurka potrafią tracić plastik. Takie specyfikacje jednak rzadko da się wyczytać z pudełka.

Kabel – Ostatnie na co polecamy zwrócić uwagę to kabel. Tak jak w przypadku słuchawek warto żeby miał około 2 metry, wiadomo zależy to od odległości między komputerem, nie mniej powinien mieć spory luz. Ważny jest też oplot, szczególnie jeżeli myszka nie biegnie z tyłu biurka i jest często odłączana. Gruby oplot sprawi, że jeżdżenie po nim fotelem nie zerwie od razu kabla.

            To już tyle w dzisiejszym poradniku. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy wam meandra wyboru dobrego sprzętu. Nie polecamy z góry żadnej marki. Sam testowałem kilka i mogę śmiało powiedzieć, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Warto jednak do sklepu oprócz pieniędzy zabrać ze sobą nasz poradnik 😉

*Myszka kulkowa to dla niektórych temat rzeka, ale jestem ciekawy ilu naszych czytelników ją pamięta, a ilu nawet nie wie o co chodzi?

*Podkładka – Na końcowy dodatek do artykułu warto wspomnieć o tym jak ważna jest podkładka. Ceny zaczynają się już od dwudziestu złotych, a mało, że chroni biurko, to oszczędza ślizgi, wasze dłonie a przede wszystkim pomaga myszom laserowym wyszukać podłożę. Istnieją podkładki pod nadgarstek, które mają chronić przed cieśnią nadgarstka, bardzo niebezpieczną jeżeli spędzasz dużo czasu przed komputerem.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu