Speccy – wyodrębnianie szczegółowych informacji o sprzęcie

Recenzja programu dającego szczegółowych informacji o sprzęcie. Opis, ocena, link do pobrania ze strony producenta. Jak uzyskać informacje o sprzęcie.

Programów do wyodrębniania z systemu operacyjnego szczegółowych informacji o sprzęcie jest wiele, lecz Speccy jest chyba faworytem (a na pewno silną konkurencją) – w porównaniu do Everest czy innego programowania. Jest to program ze stajni tego samego producenta co CCleaner, znany program do oczyszczania systemu – dlatego należy się spodziewać po nim profesjonalizmu, prostego interfejsu oraz skuteczności.

Przejdźmy zatem do jego recenzji – na początek pobieramy program z witryny producenta (link pod artykułem) i instalujemy go, zwracając uwagę na pewien dodatek próbujący przy okazji prześlizgnąć się do naszego systemu:

Speccy - jak uzyskać informacje o sprzęcie na komputerze

Po ukończonej instalacji uruchamiamy program i od razu widzimy garść wstępnych informacji o naszym systemie oraz sprzęcie – z pewnością informacje tu widoczne są dużo bardziej obszerne niż np. w systemowych właściwościach. Poza uporządkowanymi kategoriami zauważmy także, że program pokazuje aktualną temperaturę niektórych podzespołów.

Speccy - jak uzyskać informacje o sprzęcie na komputerze

Nie ma konieczności żebym opisywał każdą z widocznych po lewej stronie program kategorii – można zapoznać się z nimi samodzielnie i przekonać się jak przydatnym programem jest Speccy, lecz teraz na pewno zajrzymy do kategorii System operacyjny. Znajdziemy tu informacje jak poniżej na ilustracji oraz m.in. datę instalacji systemu operacyjnego, klucz produktu oraz licznik, który pokazuje nam czas, który minął od uruchomienia systemu.

Speccy - jak uzyskać informacje o sprzęcie na komputerze

Przejdźmy teraz do kategorii CPU – znajdziemy tu szczegółowe informacje o procesorze zainstalowanym w naszym komputerze. To, co tu widzimy, powinno być zbieżne z informacjami pozyskanymi z programu CPU-Z, jednak w tym przypadku informacje są bardziej przejrzyste i uporządkowane. Spójrzmy też na temperaturę naszego procesora – w stanie jałowym, tzn. gdy żaden proces go nie obciąża, jego temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni – w przeciwnym wypadku należy na początek sprawdzić czy jego chłodzenie (radiator, wentylator) są zainstalowane poprawnie.

Speccy - jak uzyskać informacje o sprzęcie na komputerze

Kolejna kategoria – RAM – przedstawi nam informacje o zainstalowanych w naszym systemie modułach pamięci. Z programu odczytamy m.in. informacje o ilości gniazd dostępnych oraz zajętych. Oprócz rzeczywistej pojemności naszej pamięci odczytamy tutaj także jej taktowanie, dokładny model oraz fizyczną zajętość, tzn. jaka jej procentowa część jest w danej chwili używana przez system operacyjny. Pamięć RAM należy do podzespołów komputera, z której trudno wyodrębnić wiele informacji, trzymając moduł w dłoni (poza nazwą i modelem oczywiście), więc wszelkie oprogramowanie typu Speccy będzie tu niezbędne, by uzyskać o nich szczegółowe informacje.

Speccy - jak uzyskać informacje o sprzęcie na komputerze

I jeszcze jedna ważna kategoria – Nośniki, oznaczająca oczywiście dyski twarde. Znajdziemy tu podstawowe informacje o naszym dysku tj. nazwa, model czy pojemność. Oprócz tego dowiemy się, jaki tryb transferu wykorzystuje nasz dysk do komunikacji z płytą główną (w naszym przypadku jest to SATA II maksymalny obsługiwany), poznamy ilość uruchomień dysku oraz łączny czas, przez jaki był do tej pory włączony. Poza tym, w dolnej części ujrzymy informacje o partycjach, na jakie podzielony jest nasz dysk. Po rozwinięciu zakładki Atrybuty S.M.A.R.T. poznamy stan techniczny naszego dysku – niemal zupełnie jak w programach przeznaczonych do typowej diagnozy dysków twardych.

Speccy - jak uzyskać informacje o sprzęcie na komputerze

Ciekawą opcją jest możliwość eksportu naszych rezultatów do dwóch rodzajów plików czy wydrukowania raportu – w tym celu należy otworzyć menu Plik i wybrać odpowiednią opcję. Naciskając kombinację klawiszy CTRL + [F] możemy odnaleźć interesującą nas frazę w całym programie, niczym w systemowej wyszukiwarce.

Speccy - jak uzyskać informacje o sprzęcie na komputerze

Speccy jest doskonałym uzupełnieniem systemowej karty Właściwości systemu. Program sprawdza się w każdym systemie, począwszy od Windows XP do Windows 10. Dzięki niemu nie musimy otwierać obudowy komputera i przyglądać się każdemu z podzespołów z osobna, gdy zachodzi potrzeba zebrania szczegółowych informacji o sprzęcie wewnątrz niego.

Pobierz program Speccy ze strony producenta:

https://www.piriform.com/speccy/download

 Ocena: 9/10

+ łatwy w obsłudze

+ w pełni w języku polskim

+ wyodrębnia dużą ilość szczegółowych informacji o sprzęcie

+ możliwość eksportu rezultatów do zewnętrznego pliku

zawiera w instalatorze co najmniej jeden niespodziewany dodatek

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu