Wyróżnienie się na rynku urządzeń mobilnych to nie lada wyzwanie. Dziś sprawdzimy czy Zuk Z2 poradzi sobie z tak „wysoko zawieszoną poprzeczką”.
Duże marki, które zdążyły zaistnieć na rynku, wytwarzają urządzenia w cenie powiększonej właśnie o tą wyrobioną renomę. Jednak są też firmy dopiero do tego dążące. Aby nie było im zbyt łatwo, dużo więcej znacząca konkurencja tworzy marki przynależące do nich na przykład Huawei stworzył Honora. Telefony tego drugiego, o podobnej konfiguracji, są tańsze niż sprzęty pierwszego. Lenovo postanowiło podążać tą samą drogą. Tak powstały pierwsze produkty pod nazwą Zuk. Dziś mam przyjemność testować model Z2, określany mianem flagowca. Ile jest w tym prawdy i czy może on zagrozić konkurencji? Sprawdźmy to.
Wykonanie
Konstrukcja jest wykonana z dwóch tafli szkła Gorilla Glass w wersji trzeciej. Niestety obraz psuje grubość telefonu. Dało się to sporo wyszczuplić, no cóż, nie można mieć wszystkiego. Na plastikowych krawędziach rozmieszczono przyciski i sloty. Na lewej krawędzi nie znajdziemy nic, podobnie jak na górnej. Przyciski regulacji głośności, zasilania oraz slot na karty SIM są rozmieszczone z prawej strony. Smartfon wspiera technologię dual, jednak zabrakło obsługi kart pamięci. Na dolnym boku są złącza słuchawkowe, USB-C i głośnik. Całość została dobrze ze sobą spasowana. Pomimo tego, iż pod ekranem znajdziemy czytnik linii papilarnych, te polubią także naszą obudowę. Będzie to tak zażyła znajomość, że zostaną one tam na dłużej. Warto wspomnieć jeszcze o diodzie powiadomień znajdującej się na froncie. Niestety świeci ona tylko jednym kolorem, więc nie będzie nam sugerowała z jakimi powiadomieniami mamy do czynienia, a jedynie o tym, że takowe są.
Ekran
Przekątna 5” charakteryzuje się rozdzielczością Full HD i zagęszczeniem pikseli wynoszącym 441 ppi. Jak to wygląda w praktyce? Bardzo dobrze. Treść jest wyraźna, kolory naturalnie odwzorowane, a kąty widzenia nie są najgorsze. Korzystanie z urządzenia na zewnątrz nie będzie sprawiało kłopotów. Fani nocnego użytkowania również będą zachwyceni, z uwagi na zastosowany tryb nocny, zmieniający barwę na bardziej żółtą. Nie ma także mowy o błędnych odczytach naszych poleceń. Ekran dobrze wyłapuje miejsce przez nas wskazane.
Wydajność i Bateria
Grafika Adreno 530, procesor Snapdragon 820 taktowany czterema rdzeniami (2x 2,15 i 2x 1,6 GHz) oraz cztery gigabajty pamięci operacyjnej to zdecydowanie mocne parametry jak na sprzęt w tym pułapie cenowym. Wydajność w najbardziej wymagających aplikacjach oraz codziennych zadaniach stoi na najwyższym poziomie. Nie ma mowy o spowolnieniach czy zacięciach. Jest jedna wada. Przy dłuższym korzystaniu obudowa będzie się dość mocno nagrzewać. Dzięki systemowi Android 6.0.1 mamy możliwość instalowania wszelkich dobrodziejstw przez niego udostępnionych. Tutaj kolejna wada. Pomimo dużej ilości pamięci ROM (64GB), po jej zapełnieniu nie będziemy mogli jej rozszerzyć kartą pamięci. Bateria o pojemności 3500 mAh pozwoli nam na pracę do dwóch dni. Dobrze, że producent nie zrezygnował z funkcji szybkiego ładowania. Dzięki niej naładujemy ogniwo w niewiele ponad 100 minut.
Aparat i Podsumowanie
Główna matryca 13 Mpix od Samsunga zapewni nam bardzo dobre zdjęcia. Cechować się będą one wysoką ostrością i kolorami. Oczywiste jest też, iż mowa o zdjęciach wykonanych za dnia. Nocne będą trochę słabsze. Główna różnica to widoczne szumy. Nie jest to jednak duża wada biorąc pod uwagę cenę smartfonu. Frontowa kamerka 8 Mpix pozwoli na zdjęcia równie ostre co fotografie wykonane głównym obiektywem. Odwzorowanie kolorów też będzie dobre. Nocą będą one znacznie gorsze, w znacznej mierze przez brak jakiegokolwiek doświetlenia. Mimo to, za cenę poniżej bariery tysiąca złotych, otrzymamy urządzenie doskonałe w swojej klasie. Ma pewne wady, jednak na czymś trzeba zaoszczędzić. Jeśli macie ograniczony budżet, jest to doskonała propozycja, która może mocno zamieszać na rynku mobilnym.
Zalety:
- Wykonanie
- Obecność czytnika linii papilarnych
- Sporo pamięci ROM
- Wydajność
- Bateria
- Aparaty
Wady:
- Brak możliwości rozszerzenia pamięci kartą micro SD
- Mógłby być nieco cieńszy
- Brak języka polskiego
* Zdjęcia pochodzą ze strony zukmobile.cc