Podświetlenie obudowy PC za grosze.

W niniejszym poradniku pokażemy, jak przeprowadzić efektowny tuning obudowy PC. Za niewielkie pieniądze wykonamy LED-owe podświetlenie wnętrza obudowy.

Nie każdy użytkownik komputera traktuje go jedynie jako narzędzie do pracy. Wielu fanatyków (w tym ja), niezależnie od zasobności ich portfeli, traktują swoje piecyki jakby miały duszę, przykładając dużą wagę również do kwestii estetycznych. Dlatego pokażę jak za bardzo nieduże pieniądze (około 7 złotych) przygotować oświetlenie do obudowy komputerowej, które jest bardzo fajnym dodatkiem, szczególnie w przypadku obudów z oknem.

 

Jedynymi materiałami, których będziemy potrzebować są:

  • pasek LED;
  • męska wtyczka molex;
  • narzędzia takie jak: lutownica, kombinerki, rurki termokurczliwe, taśma izolacyjna;
  • opcjonalnie: sterownik RGB;

 

W moim przypadku ze sterownika nie skorzystałem. Daje on możliwość zmiany kolorów oświetlenia w przypadku taśmy RGB, która to umożliwia. W mojej obudowie wentylatory posiadają fabryczne oświetlenie w kolorze niebieskim, więc i tak na ten kolor się zdecydowałem. Zatem sterownik był mi zbędny.

Pasek LED możemy kupić dowolny, jednokolorowy lub wielokolorowy RGB. Nie ma to znaczenia, różnić się będzie jedynie podłączeniem. Istotne jest jednak to, jakie napięcie wykorzystuje. Konieczne będzie skorzystania z paska o napięciu 12V, gdyż do takiego zasilania możemy się podłączyć w przypadku PSU komputerów klasy PC.

 

tuning obudowy pc
Pasek LED. W tym przypadku jest to RGB.

 

W przypadku obu tych listw „plus” ze wtyczki łączymy z „plusem” na listwie (+12V na zdjęciu), natomiast dla listwy jednokolorowej łączymy „minus” z „minusem”, a dla RGB „minus” z wtyczki z wybranym kolorem. Zakładając, że decydujemy się na oświetlenie jednokolorowe. W przypadku wykorzystania sterownika należy doprowadzić do niego wszystkie kolory wraz z zasilaniem, a z drugiej jego strony wyprowadzić połączenie do molexa.

Łączenie odbywa się poprzez przylutowanie kabelka do złotej blaszki zaraz przy oznaczeniach. Gdy mamy jednak wyprowadzone kable z taśmy (było tak w moim przypadku), wystarczy je jedynie złączyć ze sobą.

 

Zasilanie doprowadzać będziemy poprzez wtyczkę molex, ze względu na łatwość podłączenia oraz na to, że każdy dzisiejszy zasilacz posiada przynajmniej jedną taką wtyczkę, a są one rzadko używane.

Aby podłączyć się do zasilacza potrzebować będziemy męskiej wtyczki. Czasem ciężko jest dostępnością samych wtyczek więc ja oddzieliłem ją od przedłużki molex-molex, takiej jak na zdjęciu niżej.

 

tuning obudowy pc
Przejściówka molex-molex

 

Interesują nas dwa kabelki. Żółty, który jest „plusem” o napięciu 12V, oraz czarny zaraz obok, który jest „minusem”. Dwa pozostałe możemy po prostu usunąć. W przypadku podłączenia zasilania do czerwonego zamiast żółtego diody powinny działać, lecz świecić słabiej, bo jest to zasilanie o napięciu 5V.

 

Kable wystarczy obciąć, z interesujących nas zdjąć około 2cm izolacji (można to dokonać delikatnie nacinając kombinerkami lub nożyczkami, uważając aby nie uszkodzić przewodu w środku). Pozostałe tymczasowo zabezpieczamy izolacją albo usuwamy całkowicie.

 

tuning obudowy pc

 

Przygotowane jak na zdjęciu powyżej kable są gotowe do złączenia. Połączenie wtyczka-taśma wygląda następująco: plus (żółty) < – > plus (czarny), minus (czarny) < – > minus[B] (niebieski). Czerwony i zielony kabel zostawiłem zaizolowany w razie, gdyby kiedyś przyszła mi na myśl zmiana barwy podświetlenia.

 

Kable należy ze sobą „skręcić”, gęsto zawijając jeden na drugi i mocno dokręcając palcami, lub jeszcze lepiej – kombinerkami. Trzeba tylko uważać aby nie ukruszyć włókien.

 

tuning obudowy pc
Skręcone kable

 

Następnie dla pewności możemy je zlutować, aby połączenie było stabilniejsze, później ułożyć na płasko i zaizolować taśmą izolacyjną, lub rurką termokurczliwą.

 

tuning obudowy pc
Przygotowane połączenie

 

Kiedy taśma jest już połączona z wtyczką możemy śmiało podłączyć ją do zasilacza, w ten sposób:

 

tuning obudowy pc

 

Następnie musimy taśmę odpowiednio zamocować. Na szczęście większość z nich posiada od spodu własny klej, wystarczy usunąć zabezpieczający pasek i ułożyć samą taśmę odpowiednio według gustu. W moim przypadku wystarczyło jej aby „obkleić” obudowę po rancie do okoła.

screen7

 

Teraz nic nie stoi na przeszkodzie aby uruchomić komputer i sprawdzić czy wszystko działa. LEDy świecić będą tylko wtedy, kiedy dostaną zasilanie, czyli kiedy komputer będzie uruchomiony.

Efekt wygląda następująco:

 

tuning obudowy pc

Podziel się wiedzą z innymi

2 odpowiedzi na "Podświetlenie obudowy PC za grosze."

  1. Po co robić ten pasek led, skoro można wymienić wentylatory na podświetlane. Mam takie dwa i efekt taki sam, a nawet lepszy.

    Odpowiedz
  2. Tak za groszę, ale za parę groszy więcej można kupić rgb ze sterownikiem na pilota + wtyczkę DC i podpiąć sterownik nie do dodanego zasilacza, tylko do molexa i mamy pełną gamę rgb + różne programy zmienijące kolory

    Odpowiedz

Komentarz do postu