Poradnik Mid-lanera

Poradnik Midlanera adresowany do graczy League of Legends, chcących przejść środkową aleją mapy.

W tej części poradnika zajmiemy się aleją środkową. Jest to główna linia, więc szybka strata wieży czy dwóch znacznie utrudnia wygraną grę. Twoja drużyna starać się będzie utrzymać resztki linii, a przeciwnicy mają łatwy dostęp do wież na topie oraz bocie, większy wachlarz możliwości zrobienia smoka czy barona.

Najczęściej wybieranymi postaciami na aleję środkową są assassyni oraz magowie opierający się na jak największych obrażeniach. Ich zadaniem jest szybka farma, osiągnięcie 6 poziomu i częste schodzenie na inne linie w celu zabicia przeciwnika, co spowoduje zastrzyk gotówki i doświadczenia, przez które nasza postać staje się coraz silniejsza, dzięki czemu z łatwością poradzi sobie ze swoim przeciwnikiem na midzie.

Najważniejszym elementem każdej linii, a zwłaszcza środkowej są dobrze rozstawione wardy oraz komunikacja z drużyną. Jeżeli wrogi jungler często gankuje dolną linię, musisz zadbać o wizję w dolnych krzakach. Kolejnym ważnym zadaniem jest farma, czyli zabijanie potworów tracąc jak najmniej cs’ów (cs to tzw. Last hit, czyli atak zabijający miniona). Każdy minion daje 20g, wyjątkiem jest większy minion canonnier dający 40g. Szybka farma pozwoli nam zdobycie doświadczenia oraz pieniędzy na nowe przedmioty.

Poniższy rysunek przedstawia obowiązkowe miejsca, gdzie należy zawsze utrzymywać wizję.

Poradnik MidLanera dla graczy League of Legends.

Walka.

Jeśli grasz postacią o bliskim zasięgu (tzw. Melee), a przeciwnik jest zasięgowym magiem, warto na początku skupiać się jedynie na last hit’owaniu minionów oraz rozstawieniu wardów. Jest to może nudna część gry, lecz uniemożliwi przeciwnikowi zabicie Ciebie, oraz wrogi jungler nie będzie miał okazji by Cię zaatakować. Warto wtedy obserwować mapę i wyczekiwać pomocy ze strony swojego leśnika. Gdy ten moment nadejdzie i wiesz, że jesteście w stanie zabić przeciwnika, warto zacząć grać agresywnie. Gra defensywna, jak wyżej wspominałem jest bardzo nudna, lecz ma ogromny plus. Przeciwnik za wszelką cenę będzie chciał wygrać linię i być jak najbliżej Twojej wierzy w celu zniszczenia, tym samym odsłania się po obu stronach linii i jest łatwym celem dla Twojej drużyny. Po zniszczeniu wrogiej wierzy, Twoim zadaniem jest pomoc obu liniom, zabicie smoka. W tym momencie Twoją poboczną rolą w grze jest junglowanie.

W tym momencie należy bacznie obserwować minimapę i szukać linii, której należy pomóc.

Poradnik MidLanera dla graczy League of Legends.

Nieco inaczej to wygląda, jeśli Ty grasz zasięgową postacią, która umożliwia poke na przeciwniku (poke = obijanie go auto-atakami oraz umiejętnościami), musisz pamiętać, że to Ty będziesz odsłonięty na ataki, więc WARDY to rzecz, o której musisz pamiętać w pierwszej kolejności. Umiejętne rozstawienie wardów zapewni Ci wizję, dzięki czemu będziesz mógł spokojnie się wycofać, gdy zauważysz kolejnego przeciwnika zmierzającego w Twoją stronę.

Gra na środkowej alei pomimo momentalnej defensywy jest najbardziej dynamiczną linią. Jak sama nazwa wskazuje, znajdujesz się na środku, czyli pomiędzy najważniejszymi punktami jakimi są : górna i dolna aleja, smok, baron/herold. Będziesz często gankowany, będziesz musiał schodzić na inne linie, przez co nawet nie zauważysz, kiedy minie 20 minut gry.

W środkowej części gry (po 20 minutach) powinieneś mieć złożone w pełni co najmniej 2 przedmioty wraz z butami. Mid-laner jest często najmocniejszą postacią w drużynie, więc wiele leży w Twoich rękach i umiejętnościach. Od Ciebie zależeć będzie, który cel wpierw wyeliminujesz, by osłabić drużynę przeciwną oraz zwiększyć szansę na wygranie gry.

 

Mam nadzieję, że nieco rozświetliłem Wam pogląd na środkową linię i życzę powodzenia w nadchodzących rozgrywkach.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu