Rodzinne platformówki cz. 5

Gry, których trzeba spróbować. Rodzinne platformówki o doskonałym gameplayu dla dzieci i dorosłych, które chwytają za serce.

Ori and the blind forest.

Definitive Edition – mroczna, przepiękna przygoda.

Jest to niezwykle przyjemna metroidvania z wysublimowaną oprawą dźwiękową oraz artystyczną grafiką, osadzona w nieco mrocznym świecie. To platformówka 2D, w której opowieść przedstawiona jest w krótkich, pozbawionych dialogów przerywnikach i przy pomocy samej kreacji poziomów.

W poszukiwaniu światła.

Świat przedstawiony przez twórców jest piękny, ale bardzo ciemny. Na jego pierwszy plan zaraz wysuwa się nam główna postać, którą jest młody duch lasu. Błyszczy i emituje białe jak śnieg światło, a jego sylwetka stanowi niemal jednolitą całość. Jego zadaniem jest poznanie otaczającego świata oraz samego siebie. W tym celu wybiera się w podróż po zakątkach niemal magicznego lasu, napotykając tam wiele stworzeń, które są dla niego zagrożeniem.

Prawdziwy twór swego gatunku.

Wizją gry, tak jak w innych produkcjach z gatunku metroidvanii są poziomy, które kryją w sobie wiele tajemniczych przejść, skrótów i pomieszczeń. Nie sposób znaleźć je wszystkie podczas jednej rozgrywki. Czasem zdarza się, że otrzymujemy zdolność, która przydałaby się odrobinę wcześniej i dopiero po utracie życia jesteśmy w stanie wypróbować nowe moce i pójść inną ścieżką.

Bohater i nowe poziomy.

Tak, jest tu drzewo rozwoju bohatera. Dopieszczone i bardziej rozwinięte w Definitive Edition. Rozszerzenie wprowadziło też kilka nowych poziomów i usprawniło przemieszczanie się między lokacjami. Producenci rozszerzając swój produkt, kierowali się w głównej mierze opinią i pomysłami swoich odbiorców, co także zostało przez nich ciepło przyjęte. Nie zabrakło też kilku nowych urzekających utworów muzycznych.

Podsumowanie.

Ori and The Blind Forest to przygoda, którą każdy powinien przeżyć choć raz w życiu. Czy rzeczywiście polecać ten odrobinę mroczny projekt dzieciom w wieku 7+, czy może raczej nieco starszym, o tym sami zdecydujecie. Oficjalnie gra zdobyła odznakę PEGI 7 z zaznaczeniem dawki brutalności występującej w grze.

Gra ukazała się na XONE i komputerach osobistych.

Unbox: Newbie’s Adventure – czy tobie też kręci się w głowie?

Wprost z magicznego lasu przechodzimy do nieco bardziej przyziemnych wrażeń, w grze wcale nie dużo słabszej, ale jednak grającej w nieco innej lidze. Jest to trójwymiarowa platformówka z kamerą przedstawioną w trzecioosobowym widoku. A cała jej przyziemność polega na wypróbowaniu nowego sposobu na dostarczanie paczek pocztowych.

I tu mogłyby skończyć się realia, gdyby nie zastosowana, wszechobecna fizyka, bez której Unbox byłoby zupełnie inną grą.

W roli pocztowej paczki.

W grze wcielamy się w paczkę pocztową, której zadaniem jest dostarczenie samej siebie. W tym celu wykorzystujemy wielokrotne podskoki, przyspieszenia, a nawet pojazdy mechaniczne…

… Lepiej zejść z drogi, gdy za kierownicą wielkiej ciężarówki siedzi paczka pocztowa bez rąk i nóg, którymi mogłaby sterować pojazdem. To najwidoczniej jakieś porozumienie albo przesył świadomości z paczki do mechanizmów pojazdu.

Bogate krajobrazy.

W Unbox ścigamy się po tropikalnych wyspach, by za chwilkę wylądować na lodowej krze lub na wąskiej półce skalnej. W innych poziomach znajdujemy np. ulice miasta i dachy budynków. Prócz głównej ścieżki dużo szczegółów można znaleźć w otoczeniu. Nic w tym dziwnego, ponieważ często na nie wpadamy. Drogę torujemy sobie, kręcąc się wokół własnej osi i skacząc z jednej na drugą platformę.

Paczka uzbrojona po zęby.

Co więcej, paczki mogą korzystać z różnego rodzaju broni, takich jak np. balony, sztuczne ognie, czy przestarzałe kule więzienne przytwierdzane kiedyś do nóg przestępców. To rozwiązanie najbardziej przydaje się w walce w multiplayerze. Gra w kilka osób jest możliwa wyłącznie na podzielonym ekranie, brak tu możliwości odbycia wyścigu przez internet. Maksymalnie mogą grać 4 osoby jednocześnie.

Trybów wieloosobowych jest kilka, ale najlepsze są wyścigi. Ponadto można tu walczyć do upadłego z wykorzystaniem broni oraz rywalizować w jak największej ilości znalezionych znajdziek.

Unbox zostało wydane na komputery osobiste, PS4 i XONE.

*Filmiki YouTube z kanałów: Xbox, Prospect Games, obrazy z oficjalnej strony gry orithegame.com

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu