Rozpoczynamy serię poświęconą Unity3D 5 (piątej generacji). Zobacz, jak tworzymy własną grę krok po kroku w środowisku Unity.
Wstęp do poradnika
Prawdopodobnie większość z nas, graczy, niezależnie od tego, czy należymy do tych bardziej zapalonych, spędzających wiele godzin przed monitorem, czy tych, określanych mianem „niedzielnych”, marzyło kiedyś o stworzeniu własnej gry. Snując plany, tworząc w głowie wizje baśniowych światów, wymagających przeciwników, czy złożonej fabuły, widzieliśmy w głowie jak spektakularny sukces odnieść mogłaby ta produkcja, gdybyśmy tylko byli w stanie ją stworzyć. Przeszkoda choć jedna, to dość znaczna – brak wiedzy, umiejętności. Przecież nad grami pracują zespoły wykwalifikowanych pracowników liczonych w dziesiątkach. Drużyny programistów, grafików, designerów, dźwiękowców, a każdy z nich reprezentuje niebagatelnie wysoki poziom umiejętności, przecież zarabiają niemało. Zamknięte, hermetyczne środowisko tylko dla ludzi wybranych, gdzie nie ma miejsca dla zwykłego gracza z projektem o wysokich aspiracjach w głowie. Plany idą w łeb, a marzenia o grze idealnej pozostają jedynie marzeniami.
Ale…
Tak było do niedawna. Dzisiaj, choć większość studiów w dalszym ciągu tworzy własne, spersonalizowane silniki do gier, prześcigając się w coraz to nowocześniejszych rozwiązaniach, są deweloperzy korzystający z przygotowanych już, gotowych do użycia silników. Co ważne, narzędzia te dostępne są także dla zwykłego, niezależnego użytkownika.
W tym poradniku zajmiemy się silnikiem o nazwie Unity3D, piątej już generacji. Jest to narzędzie niezwykle potężne, ale zarazem proste w obsłudze. Większość niezbędnych operacji środowisko wykonuje za użytkownika, więc nie musimy męczyć się z zadaniami niskopoziomowymi jak zmuszanie karty graficznej do wyświetlenia scenerii w odpowiedniej perspektywie. Dla nas zostaje sama śmietanka, to co najlepsze – projektowanie samej gry od podstaw. A pole do manewru jest ogromne, świetnie możliwości tego środowiska prezentuje filmik pt. „Adam”. Wyrenderowany został właśnie za pomocą Unity.
Unity występuje w czterech wersjach pakietowych. Dla nas najistotniejsza jest oczywiście ta darmowa :). I mówiąc „darmowa” mam namyśli całkowity brak opłat, nawet w przypadku wydania gry i zarabianiu na niej. Jedynym ograniczeniem jest to, że jeżeli nasza gra zarobi w danym roku rozliczeniowym więcej niż sto tysięcy dolarów, będziemy musieli wykupić licencję pro, której subskrybcja kosztuje 125$ miesięcznie na jedną osobę w zespole.
Pobierz Unity3D 5
Unity pobrać możemy z oficjalnej strony:
https://store.unity.com/?_ga=1.124997261.622721030.1467910065
Wybieramy wersję piewszą od lewej – Personal, całkowicie darmową.
Twórca się zna, dużo mi te poradniki wytłumaczyły więc jeśli chcesz zacząć tworzyć to nie szukaj tam po youtubie poradników tylko najpierw przeczytaj te (chyba że potrzebujesz dokładnego filmu to się męcz)
Polecam twórce
Mam jedno pytanie do autora materiału o tworzeniu gry na Unity3d, czy ciąg dalszy poradnika faktycznie nastąpi ?