Agar.io – jedz i rośnij

Grałeś w Spore i Twoim ulubionym etapem był pierwszy, w którym pożerało się mniejsze istoty, rosło coraz bardziej i unikało większych? A może po prostu lubisz gry w których właśnie to można robić? W takim razie ta gra z pewnością Cię zainteresuje.

Miniclip, czyli studio, które posiada swoją stronę, a na niej mnóstwo własnych gier, wydało coś, co na chwilę zawładnęło rynkiem gier. Mowa tu o tytułowym Agar.io. Nie ma w nim skomplikowanej mechaniki, nie potrzebujemy się specjalnie przygotowywać, aby grać. Jest to ciekawa, prosta, darmowa gierka, która zawitała na kanałach większości youtuberów w Polsce i na całym świecie. Teraz jest również w wersji na urządzenia mobilne!

Recenzja Agar.io - jedz i rośnij.  Gra na Android, iOs.
Yaay, dużo kolorów

  

Kolorowe kółka… naprawdę?

Czyż to nie urocze? Zgadzam się, że nie jest. Grafika nie jest tym, co sprawiło, że Agar.io stało się tak popularne. Czemu kółka? Chodzi o poruszanie się na planszy. Sterujemy wcześniej wspomnianą figurą, która przemieszcza się po… zeszycie w kratkę? Dokładnie tak. Pewnie zapytać też można, co robią te kółka na kartce? Pożerają się i rosną. Brzmi jak bardzo niecodzienny pomysł na grę, aczkolwiek powstało już wiele podobnych produkcji przed tą. Co ją wyróżnia? Ogólna dostępność i prostota. Aby grać, wystarczy pobrać za darmo aplikację i mieć połączenie z Internetem. Wpisujemy swój nick i już lądujemy na jednym z serwerów.

Ok, jesteśmy zalogowani. Jak grać, co robić? Sterowanie jest bardzo instynktowne. Swoją kulką możemy poruszać za pomocą kilkania w konkretne miejsce na ekranie, co na dłuższą metę może męczyć nasze palce, zasłaniać ekran lub trwać zbyt długo, przez co zostaniemy pochłonięci. Dlatego naprzeciw nam wychodzi druga opcja. Trzymaj palec na dowolnym miejscu na ekranie, a pojawi się tam drążek, który będę odpowiadał za ruch. Teraz wystarczy tylko odchylać go dookoła, a nasze kółko będzie wykonywać to samo. Musisz zmienić palec lub miejsce? Nie ma problemu, puść palec, drążek zniknie, a następnie „stwórz” go w dowolnym innym miejscu. To nie wszystko, jeżeli chodzi o sterowanie. Mamy dodatkowe dwie opcje, które nie pojawiały się w innych produkcjach tego typu. Mowa tu o wystrzeleniu z dużą prędkością połowy swojej masy w stronę poruszania się (bardzo przydatne, aby zjeść mniejszych od siebie, w innym wypadku nie moglibyśmy ich dogonić). Druga możliwość to „wypluwanie” malutkich części. To z kolei może przydać się do przekazania swoich punktów do małego sojusznika, który dzięki nam urośnie w siłę.

Recenzja Agar.io - jedz i rośnij.  Gra na Android, iOs.
Prawdziwa fiesta

 

Co jeszcze oferuje Agar.io?

Jak można zobaczyć na screenshotach, w tej grze występują skórki. Nie martw się, nie są płatne. Wystarczy wpisać konkretny nick, a nasza kulka będzie miała swój wygląd. Nie możemy stworzyć własnej, chyba, że zostanie zaakceptowana przez twórców i dodana do gry… na co nie radzę liczyć. Jest to mało znaczący dodatek, aczkolwiek milej patrzy się na te ciekawe grafiki (np. kulka Ziemia) niż jednokolorowe.

Czy możemy grać ze znajomymi? Prawdopodobnie tak, jednak nie zauważyłem w grze możliwości wyboru serwera, więc sądzę, że jedyną opcją jest wchodzenie i wychodzenie. Łatwo się zorientować po sprawdzeniu najlepszych miejsc, dzięki temu na pewno będziecie razem… gdy już wam się uda znaleźć.

Czy kooperacja jest punktowana? Zdecydowanie tak. Jeżeli pogracie troszkę i zrozumiecie podstawowe zasady, na pewno zauważycie, że granie z kimś byłoby prostsze. Wystarczy przekazywać sobie części kulek, aby zjadać większych przeciwników i bronić się nawzajem, co powoduje, że nie znikniemy nagle i będziemy musieli zaczynać od początku.

Jaki jest cel gry? Dobrze się bawić. Co prawda można stać się największą kulką na serwerze (każdy serwer ma około do 50 miejsc dla graczy), aczkolwiek zajęłoby to stosunkowo dużo czasu. Prawdopodobnie zostaniemy wielokrotnie zjedzeni i zaczniemy od początku, aby tylko spełnić ten cel. Nie radzę się na niego nastawiać, możemy być bardzo zawiedzeni i denerwować się, a przecież nie o to chodzi w graniu w gry :).

Nie nudzi się? Tu zależy od osoby, na przykład ja przeważnie wyłączam Agar.io po „zginięciu”. Tracę motywację i po prostu nie widzi mi się rosnąć kolejne kilkadziesiąt minut, aby po chwili zniknąć z mapy. Nie piszę, że się źle bawiłem, aczkolwiek w takich momentach odczuwam pewnego rodzaju niesmak.

W Agar.io każdy jest równy. Nie ma mikropłatności, premium, zdolności, które sprawiłyby, że miałoby się przewagę nad innymi. Już od pierwszego zalogowania jesteśmy równi z tymi, którzy grają od długiego czasu.

Gra wydaje się być odpowiednia dla każdego przedziału wiekowego. Najlepsza, gdy mamy więcej czasu niż 10 minut, ponieważ przeciętna rozgrywka (mam na myśli, dopóki się nie umrze) może trwać godzinami.

 

Optymalizacja nie jest idealna. Na słabszych urządzeniach mobilnych będziemy mogli doświadczyć tzw. lagów, czyli cyklicznych ścięć. Na moim telefonie, który nie należy do najlepszych, miałem je na tyle delikatne, że nie przeszkadzały w rozgrywce.

Recenzja Agar.io - jedz i rośnij.  Gra na Android, iOs.
Tutaj możesz być kimkolwiek chcesz

 

 

Ocena: 7/10

+ ciekawa mechanika;

+ satysfakcja ze wzrostu;

+ jeszcze lepsza podczas gry ze znajomymi;

+ wygodne i niecodzienne sterowanie;

– optymalizacja;

– długa rozgrywka może być przerwana w jednej chwili;

– szybko może się znudzić;

 

Pobierz Agar.io za darmo na Android

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.miniclip.agar.io

 

Pobierz Agar.io za darmo na iOS

https://itunes.apple.com/app/agar.io/id995999703?mt=8

 

Zagraj w Agar.io za darmo na stronie

http://agar.io/

* Wszystkie zdjęcia pochodzą z Google Play

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu