16. Deformowanie zdjęcia

W Gimpie istnieje wiele metod na zniekształcenie zdjęcia, lub obiektu na nim. Jedną z nich jest użycie efektu deformowanie. Gimp deformacja zdjęcia.

Znajduje się on w menu filtry, w kategorii zniekształcenia. Jak w większości filtrów do Gimpa zmiany w obrazie nakładamy w pojawiającym się oknie, a dopiero po dodaniu wszystkich poprawek i wybraniu przycisku OK program doda nasze modyfikacje do właściwego zdjęcia.

 

Okno posiada dwie karty: ustawienia i animuj. Na początek zajmiemy się tą pierwszą

Gimp deformowanie zdjęcia

Opcja typ deformacji określa sposób w jaki będziemy edytować zdjęcie (wszystkie zmiany nanosimy w oknie podglądu). Np. pozycja skurczenie powoduje przyciąganie pikseli do punktu który wybraliśmy, a zawinięcie tworzy efekt wiru. Zachęcam do wypróbowania wszystkich ustawień.

Pozostałe dwa suwaki określają rozmiar i siłę deformacji. Wybór dużego promienia i mniejszego stopnia deformacji spowoduje przesuwanie się całych fragmentów zdjęcia, a odwrotne ustawienie – mały promień i duży stopień deformacji da efekt smużenia. W przypadku gdy nie uda nam się dana modyfikacja zawsze możemy skorzystać z opcji przywróć, która cofnie obraz do momentu z przed edycji. Poniżej przedstawiony jest oryginalny obraz i efekty działania filtru deformacja:

Poradnik Gimp deformacja zdjęcia Gimp deformowanie zdjęcia Poradnik Gimp deformacja zdjęcia Gimp deformowanie zdjęcia Poradnik Gimp deformacja zdjęcia

Żeby zmodyfikować fragment zdjęcia, taki jak np. postać na pierwszym planie musimy ją zaznaczyć i skopiować na nową warstwę. Następnie filtr deformacja nakładamy tylko na nowo utworzoną warstwę.

Poradnik Gimp deformacja zdjęcia

Natomiast zakładka animuj pozwoli nam uzyskać ruch na edytowanym zdjęciu. Po wybraniu liczby klatek program zapisuje nasze efekty w odpowiedniej liczbie warstw, które następnie zapisujemy w pliku gif. Zaznaczenie pozycji ping pong spowoduje zapętlenie animacji.

Poradnik Gimp deformacja zdjęcia

Spis treści

  1. Omówienie interfejsu
  2. Praca z użyciem warstw
  3. Podstawowe zaznaczenia
  4. Zaawansowane sposoby na zaznaczanie obiektu
  5. Edycja kolorów
  6. Zniekształcenia obiektu
  7. Ustawienia gradientów
  8. Praca z tekstem
  9. Ustawienia pędzli
  10. Usuwanie niedoskonałości ze zdjęcia
  11. Tworzenie animacji gif
  12. Jak zapisać obraz z przezroczystym tłem?
  13. Rozmycia artystyczne
  14. Jak stworzyć efekt rozchodzenia się fal w wodzie
  15. Dodawanie efektów świetlnych
  16. Deformowanie zdjęcia
  17. Dodawanie mgły do obrazu, przy użyciu wbudowanych funkcji
  18. Nakładanie efektu farby olejnej na zdjęcie
  19. Sposoby na uwydatnienie krawędzi obiektu
  20. Tworzenie nieskomplikowanych fraktali

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu