Porównanie przekątnych ekranu w smartfonach. Jaki rozmiar jest najlepszy?

Pierwszym elementem na który zwracamy uwagę podczas oglądania nowego smartfona jest wielkość ekranu. Obecnie producenci w swoich modelach stosują praktycznie wszystkie rozmiary przekątnych. Można je podzielić na następujące kategorie:

  • do 4 cali
  • 4 – 4,3 cala
  • 4,4 – 4,7 cali
  • 4,8 – 5,2 cala
  • 5,3 – 5,7 cala
  • 6 cali i więcej.

Telefony o przekątnej ekranu do 4 cali to najczęściej modele dosyć stare, lub też nowe, ale z najniższej półki cenowej. Nie da się ukryć, że wielkość wyświetlacza jest zazwyczaj proporcjonalna do rozmiarów całego urządzenia, więc smartfony z mniejszymi ekranami będą poręczniejsze.

Jaka przekątna ekranu w telefonie jest najlepsza? Porównanie.
Htc Desire C w porównaniu z kartą kredytową (fot. Htc)

4,3 cala to optymalny rozmiar wyświetlacza jeśli oceniamy stosunek wygoda użytkowania/wielkość telefonu. Jest to wystarczająca przekątna zarówno do nawigowania po interfejsie, jak i do korzystania z sieci czy prostych gier.

Jaka przekątna ekranu w telefonie jest najlepsza? Porównanie.
Sony Xperia S – rozmiar ekranu to 4,3 cala (fot. Sony)

 

Ekrany o rozmiarach 4,3 – 4,7 cala są coraz częściej spotykane w telefonach ze średniej półki cenowej. Ta przekątna sprawdza się doskonale przy oglądaniu filmów i graniu w bardziej skomplikowane gry. Urządzenia wyposażone w taki wyświetlacz są nieco mniej poręczne, ale cały czas można je obsługiwać jedną dłonią. Dawniej, za czasów dominacji Androida 2.3, telefony takiej wielkości były oznaczane jako modele „max”, dziś jednak taka przekątna staje się standardem, a nawet coraz częściej jest oznaczana jako seria „mini”. 

Jaka przekątna ekranu w telefonie jest najlepsza? Porównanie.
LG G3 S – w tym modelu przekątna wyświetlacza ma 4,5 cala (fot. LG)

Smartfony o przekątnej od 4,7, do 5,2 cala to najczęściej flagowce, najdroższe z modeli dostępnych w ofercie producenta. Nie tak dawno przekroczenie rozmiaru 5 cali było trudne do wyobrażenia, mimo to teraz taki zabieg zdarza się coraz częściej. Takie urządzenia są idealne dla mobilnej rozrywki, ale nie każdy może je obsługiwać jedną ręką.

Jaka przekątna ekranu w telefonie jest najlepsza? Porównanie.
Samsung Galaxy S5 z ekranem o wielkości 5,1 cala (fot. Samsung)

 

Wybierając telefon o przekątnej 5,2 – 5,7 cala musimy liczyć się z tym, że może nie zmieścić się do każdej kieszeni, jednak bez wątpienia komfort użytkowania jest wart tego poświęcenia. Mając tak duży model można przeglądać witryny internetowe bez powiększania treści czy grać w zaawansowane gry, nie zasłaniając przy tym palcami połowy ekranu. Smartfony tej wielkości nadają się również do zastosowań profesjonalnych, niektóre modele też są wyposażone w rysik i funkcję wyświetlenia na ekranie więcej niż jednego programu.

Jaka przekątna ekranu w telefonie jest najlepsza? Porównanie.
Samsung Galaxy Note 4 – w tym modelu wyświetlacz ma 5,7 cali przekątnej (fot. Samsung)

 

Smartfonom o przekątnej wyświetlacza powyżej 6 cali zdecydowanie bliżej do tabletów, niż do standardowych telefonów. Urządzenia te pozwalają wygodnie oglądać filmy, jednak są na tyle duże że ich normalna obsługa może sprawiać pewne problemy. Przed zakupem tak dużego modelu trzeba dokładnie przemyśleć jakie znajdziemy dla niego zastosowanie, w większości wypadków lepiej sprawdzi się wyświetlacz o przekątnej do 5 cali.

Jaka przekątna ekranu w telefonie jest najlepsza? Porównanie.
Lumia 1520 z ogromnym, 6 calowym wyświetlaczem (fot. Microsoft)

 

Należy pamiętać też o tym, że z roku na rok wyświetlacze w smartfonach stają się coraz większe – modele, które dzisiaj uchodzą za bardzo duże za kilka lat mogą być już standardem. Wybór przekątnej ekranu nie jest też ograniczony posiadanym budżetem, w przystępnej cenie można spotkać nawet 5 – 6 calowe smartfony.

Podziel się wiedzą z innymi

odpowiedź na "Porównanie przekątnych ekranu w smartfonach. Jaki rozmiar jest najlepszy?"

  1. Zastanawiam się teraz nad takim powyżej 6 cali. Mają często baterie większe niż te z mniejszym ekranem to chyba by działały podobnie długo. Tylko to że niekoniecznie wejdą do kieszeni.

    Odpowiedz

Komentarz do postu