Składamy komputer. Ile pamięci potrzebuje karta graficzna?

Omówimy dziś zagadnienia związane z pamięcią karty graficznej. Zobacz ile pamięci RAM karta graficzna powinna posiadać do płynnej pracy.

Składamy komputer. Poradnik użytkownika.


Składanie komputera

Dużo pamięci RAM – kolejny chwyt sprzedawców.

W poprzednim odcinku poradnika użyłem pięknego hasła związanego z dużą ilością pamięci w słabych kartach. To praktyka, która ma na celu przyciągnięcie klienta kupującego oczami, zwracającego uwagę na duże liczby i niekoniecznie orientującego się w temacie. Dlaczego taka konstrukcja nie ma prawa bytu? Sprawa jest prosta – tani układ nie ma tyle mocy aby w pełni wykorzystać całą dostępną pamięć. Jeżeli spróbujemy ją zapełnić włączając wymagającą grę z teksturami o wysokiej rozdzielczości, karta po prostu się zdławi a rozgrywka stanie się skrajnie uciążliwa. Pamiętajmy – dodatkowa ilość pamięci nie wpływa na wydajność, jeżeli nie będzie wykorzystywana, a tanie układy i tak nie dadzą nam szansy tego zrobić.

Można to porównać do ciągnięcia przyczepy tej samej wielkości, samochodem z dużym silnikiem pięciolitrowym, oraz pojazdem miejskim z litrowym silniczkiem. Stopniowo ładując przyczepę samochód z większym silnikiem będzie ruszał wolniej, ale w dalszym ciągu będzie dawał radę pomimo strat na przyspieszeniu, podczas gdy samochód z mniejszym silnikiem w końcu polegnie i nie ruszy z miejsca.

 

Ile pamięci RAM karta graficzna potrzebuje.

Nie jest to żaden rzeczywisty test, raczej porównanie teoretyczne mające na celu zobrazować jak wygląda wydajność mocnej karty i karty bardzo słabej, pomimo posiadania tej samej ilości pamięci.

Ile pamięci RAM karta graficzna potrzebuje.

Jest jednak druga strona medalu – posiadając mocny układ, ze zbyt małą ilością pamięci sprawiamy, że ten również zacznie się dławić i nie wykorzysta całego swojego potencjału. Bo choć mógłby wykonywać obliczenia i generować obraz jeszcze szybciej, to nie ma zaplecza aby przechować wszystkie niezbędne dane. Owocuje to przycięciami, niewczytanymi teksturami i ogólnym spadkiem wydajności jak i jakości.

Czy to oznacza, że producenci popełniają błędy wypuszczając karty z nieproporcjonalną ilością pamięci w stosunku do ich wydajności? Odpowiedź brzmi – nie.

Zapotrzebowanie na pamięć tak naprawdę zależy od wielu czynników, które są zależne od naszych preferowanych ustawień oraz konkretnej gry, w którą gramy. Wśród nich są:

  1. Rozdzielczość ekranu.

Bufor ramki karty graficznej przechowuje w pamięci każdą pojedynczką wygenerowaną klatkę zanim prześle ją na ekran. Przy standardowej głębi kolorów, która wynosi 32 bity i rozdzielczości 1920 x 1080 mamy 1920 * 1080 = 2073600 pikseli na ekranie, na każdy z nich przypada 32bitowa liczba oznaczająca kolor, co daje 66355200 bitów czyli 8294400 bajtów, lub jak kto woli 8.3 megabajta. Tyle z automatu zajmuje jedna klatka w rozdzielczości Full HD, dla rozdzielczości 4K to już 33 megabajty. Dla pojedynczej klatki, nie licząc innych czynników. Jak widać rozdzielczośc ekranu ma kolosalny wpływ na zużycie pamięci. Ile pamięci RAM karta graficzna potrzebuje

  1. Antyaliasing.

Polega na z wygładzaniu krawędzi. Aby obraz był bardziej gładki potrzebne są wygenerowane dodatkowe piksele „pośrednie”, które również zajmują miejsce w pamięci. Im większy stopień wygładzania jest przez nas porządany tym więcej dodatkowych pikseli trzeba wygenerować, a co za tym idzie zużycie pamięci również rośnie. Ile pamięci RAM karta graficzna potrzebuje

  1. Rozdzielczość tekstur wykorzystywanych w grach.

Z czasem gry rozwijają się pod względem jakości obrazu, a co za tym idzie rośnie zapotrzebowanie na pamięć karty graficznej. Większość gier posiada jednak opcję wyboru pomiędzy różnymi rozdzielczościami tekstur, co pozwoli nam znaleźć kompromis pomiędzy jakością a wydajnością.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu