Shakes and Fidget – kultowa gra RPG z humorem

Tym razem przyjrzymy się produkcji, która dzięki staraniom twórców od lat stoi na podium najlepszych gier RPG przez internet. Shakes and Fidget to niesamowicie wciągająca gra fabularna z dużą dawką humoru, dlatego też jeśli zastanawiasz się, dla jakiej produkcji poświęcić trochę wolnego czasu, to trafiłeś w idealne miejsce. Witaj w świecie Shakes and Fidget, gdzie śmierć bez uśmiechu na ustach nie istnieje !

Siła produkcji

Shakes and Fidget jest darmową grą firmy Playa Games i została stworzona w 2009 roku. Aplikacja dostępna jest na system Android, iOS, Microsoft Phone oraz na przeglądarkę internetową. Produkcja ta przez lata przechodziła wiele aktualizacji i modernizacji, dzięki czemu do dnia dzisiejszego jest jedną z najlepszych propozycji internetowej rozgrywki fabularnej. Swoją chwałę zdobyła  niemałym wysiłkiem twórców, gdyż nawet do dziś spotkać się można z reklamami promującymi chociażby otwarcie nowego serwera.

Shakes and Fidget – kultowa gra RPG z humorem

Jak wygląda rozgrywka?

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda jak w typowej grze fabularnej. Wybieramy płeć przyszłego bohatera oraz jedną z ośmiu dostępnych ras, które charakteryzują się odmiennymi współczynnikami. Tak więc już na samym początku możemy wybrać na przykład krasnoluda, który posiada dodatkowe punkty dla wytrzymałości, ale za to kosztem utraty paru punktów na rzecz inteligencji i zręczności.

Do wyboru mamy również rasy takie jak : człowiek, ork, elf, mroczy elf, goblin, gnom oraz demon. Każda z tych ras cechuje się innymi atrybutami jak i zarazem posiada swój własny, unikalny wygląd. Jeżeli zaś chodzi o aparycję naszej postaci, na nią również mamy spory wpływ. Możemy dostosować ją do naszego gustu i tym sposobem stworzyć groźnie wyglądającego bohatera, bądź wręcz przeciwnie. Jest to oczywiście tylko kosmetyka gry, a najważniejszą decyzją, która określi naszą siłę jest wybór klasy postaci i jej atrybutów.

Shakes and Fidget – kultowa gra RPG z humorem

W grze Shakes and Fidget mamy do wyboru trzy klasy postaci, a są to wojownik, łowca i mag. Każda z tych postaci różni się od siebie nie tylko stylem walki ale przede wszystkim atrybutami. Jest ich aż pięć : siła, zręczność, inteligencja, wytrzymałość oraz szczęście. Gra polega na ciągłej walce z potworami, wykonywaniu niekończącej się liczby questów oraz rozwijaniu swojej postaci na wiele sposobów. Przede wszystkim ważnym jest, aby dbać o jak najlepsze wyposażenie naszego bohatera. Dzięki uzbieranemu lub zakupionemu ekwipunkowi nie tylko zwiększamy swój pancerz, ale też dzięki jego magicznym właściwościom zwiększamy swoje atrybuty o konkretną wartość. Atrybuty te rozwijać możemy również poprzez złoto i srebro, które otrzymujemy dzięki pokonywanym potworom w misjach czy lochach.

Shakes and Fidget – kultowa gra RPG z humorem

Co oferuje gra?

Shakes and Fidget dzięki wielu modernizacjom jest bardzo rozbudowaną grą RPG, która gwarantuje szeroką różnorodność rozgrywki i dużo atrakcji. W grze zastosowano unikalną walutę zwaną grzybkami. Zdobywać je można na wiele sposobów, niekoniecznie wydając prawdziwe pieniążki. Jednak jeśli taka jest nasza wola, gra posiada system mikropłatności dzięki któremu w ciągu paru chwil możemy zasilić swoje konto we wspomniane grzybki. Dzięki temu można szybciej i sprawniej rozwijać swoją postać, dając niewielką lecz znaczącą przewagę nad innymi. Po lewej stronie ekranu widnieje cała lista zakładek (miejsc bądź akcji), a są to:

 • Karczma – Tutaj otrzymujemy wszelkiego rodzaju Questy. Każdego dnia posiadamy 100 punktów awanturniczości, które możemy wykorzystać na misje, dlatego nie istnieje tu zasada „im więcej grasz, tym więcej masz”. Dodatkowo u barmana można zakupić maksymalnie 10 piw, a każde z nich odnowi nam 20 punktów akcji. I niech teraz czyjaś żona powie, że piwo jest złe ! Ponadto można w tym miejscu dać się ponieść marzeniom o fortunie, grając w prostą minigierkę z hazardzistą (NPC) o złoto lub grzybki.
 • Arena – Umożliwia walkę z innymi graczami, wpływa na ogólny ranking
 • Warta – Forma pracy dla naszego bohatera, kiedy wykorzystamy całą awanturniczość i czekamy na jej odnowienie. Im więcej godzin przepracujemy, tym więcej złota otrzymamy.
 • Zbrojownia, gabinet magii – Tutaj możemy zaopatrzyć się nie tylko w zbroję, ale również eliksiry, naszyjniki i magiczne pierścienie powiększające nasze statystyki i atrybuty
 • Stajnia – Możemy tutaj wynająć, na siedem dni, jednego z 4-ech wierzchowców, które skracają (o np. 30%) wymagany czas misji. Dzięki temu, dziennie możemy wykonać więcej questów, a tym samym otrzymać więcej doświadczenia i złota.
 • Pupile – Opcja dostępna od 75. Poziomu naszej postaci. Umożliwia hodowanie zwierzątek, rozwijanie ich, a następnie wysyłanie do walki przeciwko innym graczom i ich pupilom.
 • Dr Abawuwu – Raz dziennie można zakręcić kołem fortuny i otrzymać wspaniałe nagrody. Dotyczą one złota, grzybków lub nawet materiałów budowlanych dla naszej twierdzy
 • Lochy – są to konkretne, humorystycznie przedstawione i oznaczone miejsca, w których walczymy z potężnymi bossami. Pokonanie każdego z nich nie jest łatwe, ale każda wygrana przynosi nam spory zysk nie tylko w złocie, ale i w postaci unikalnego ekwipunku.
 • Twierdza – Jest to drobny element RTS w grze. Polega na rozbudowywaniu swojej warowni, dzięki której zyskujemy surowce niezbędne do rozbudowy naszych włości i wojska. Dodatkowym atutem tego trybu są bitwy pomiędzy graczami w celu grabieży sporych ilości złota  oraz materiałów budulcowych.

Shakes and Fidget – kultowa gra RPG z humorem

Reszta opcji gry dotyczy naszej postaci, dokładnego przeglądu atrybutów, statystyk, ale również poczty czy strony gildyjnej.

Shakes and Fidget – kultowa gra RPG z humorem

Gra posiada bardzo ładną, komiksową oprawę graficzną, która jednych może zachęcić, zaś innych odepchnąć od produkcji. Trudno jest bowiem nie ulec wstydowi, kiedy to dorosły człowiek z przejęciem rozwija swoją postać i penetruje lochy, gdy nagle zostanie przez inną, dorosłą osobę, przyłapany na tym. Gra Shakes and Fidget wbrew pozorom nie jest skierowana jedynie do młodych graczy i jeżeli by przymknąć oko na ten bajkowy styl rozgrywki, to jest to naprawdę świetna produkcja oferująca ogrom zabawy i możliwość odstresowania się.

Shakes and Fidget – kultowa gra RPG z humorem Shakes and Fidget – kultowa gra RPG z humorem

Ocena Shakes and Fidget

Plusy:

 • Gra za darmo
 • Bardzo dużo trybów rozgrywki, rozbudowana produkcja
 • Ogromna dawka humoru
 • Spora ilość itemów
 • Lochy, bitwy gildyjne, częste aktualizacje i eventy
 • Możliwość otrzymywania grzybków w misjach i przy kole fortuny

Minusy:

 • Wymagane stałe połączenie z internetem
 • Bajkowa grafika może odstraszyć starszych graczy
 • Tylko trzy klasy postaci
 • Ludzie korzystający z mikropłatności mają przewagę nad graczami niekorzystającymi z takich zabiegów

Pobierz na Android:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.playagames.shakesfidget&hl=pl

Pobierz na iOS:

https://itunes.apple.com/us/app/shakes-and-fidget/id556886960?mt=8

Pobierz na Windows Phone:

https://www.microsoft.com/pl-pl/store/p/shakes-fidget/9wzdncrfhz89

Graj przez przeglądarkę:

https://www.sfgame.pl/

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu