Gdy cena nie gra roli – składamy najdroższy komputer PC. Intel

Dziś popuścimy wodze fantazji i pofolgujemy sobie w sklepie komputerowym. Zobacz, jak zbudować komputer z z najdroższych podzespołów Intela.

Gdy cena nie gra roli – jak zbudować komputer z najdroższych części.

Dzisiaj prezentuję cześć drugą, w której składamy najdroższego PC-ta opartego na procesorze Intela. Niektóre komponenty są takie same w obu zestawach, dlatego ich opis pozwoliłem sobie przekopiować 1:1 z poprzedniej części. Jeśli czytaliście poprzednie zestawienie, przewińcie artykuł do akapitów o płycie głównej, CPU, pamięci RAM i podsumowaniu. Zapraszam.

Gdy cena nie gra roli – jak zbudować komputer z najdroższych części.

Obudowa

Najdroższą obudową w internetowym sklepie elektronicznym była IN-WIN H-Tower. Jej ciekawy design oraz połączenie czerwieni i czerni sprawia bardzo przyjemny dla oka efekt wizualny. Kosztuje aż 11630 złotych. Co dostajemy w tej cenie? Format Midi Tower kompatybilny z płytami ATX, Micro ATX(uATX) oraz Extended ATX. Osiem slotów na karty rozszerzeń oraz złącza audio i porty USB 3.0(3x) oraz 3.1(1x) dodatkowo zwiększają użyteczność aluminiowej konstrukcji. Nie mogło być jednak inaczej. Tak wysoka cena nie wzięła się znikąd.

Gdy cena nie gra roli – jak zbudować komputer z najdroższych części.

Płyta główna

Pierwsza z różnic na jakie napotkacie w obu zestawach. Mobo od Asusa posiada chipset IntelX99. Co jeszcze cechuje model X99-e-10G WS? Gniazdo procesora, w tym przypadku to Socket 2011-3. Format płyty, podobnie jak w przypadku zastosowanego MSI, to Extended ATX. Mamy dwa razy więcej slotów i dwukrotnie większą, maksymalną liczbę gigabajtów pamięci operacyjnej, jaką jest w stanie obsłużyć ta konstrukcja. Ta musi być zgodna z gniazdem DDR4. Jej częstotliwości pracy to kolejno: 2133,2400,2666,2800,3000,3200 oraz 3333 MHz. W cenie 2790 złotych nie zabrakło możliwości łączenia kart czy złączy takich jak: S/PDIF, USB 3.1A, USB 3.1C(po jednej sztuce), RJ-45(x2), USB3.0(x4) oraz Audio(x8). Mamy także o jeden kontroler RAID więcej. Do 0, 1 i 10 z poprzedniego zestawienia dołącza jeszcze RAID 5.

Gdy cena nie gra roli – jak zbudować komputer z najdroższych części.

Procesor

Intel Core I7 chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to wersja z numerkiem 6950X i kosztuje 7230 złotych. W zamian otrzymujemy 10 rdzeni taktowanych zegarem 3GHz(4GHz Turbo), 25MB pamięci podręcznej, 20 wątków i odblokowany mnożnik. Dla tego procesora  nie ma rzeczy niemożliwych.

Gdy cena nie gra roli – jak zbudować komputer z najdroższych części.

Pamięć RAM

Niecałe 7200 złotych. Tyle wynosi łączna cena za 128 GB pamięci RAM. Została ona rozłożona na 8 kości, po 16 GB każda. Za ich chłodzenie odpowiada Aluminiowy radiator. Częstotliwość pracy wynosi 3200 MHz, czyli tyle samo co w pierwszej konfiguracji. Opóźnienie zmniejszyło się o jeden, więc teraz jest to 15 CL.

Gdy cena nie gra roli – jak zbudować komputer z najdroższych części.

Karta graficzna

Zdecydowanie najdroższy element naszego komputera. Kosztuje tyle co nowy samochód klasy niższej, czyli niecałe 35 tysięcy złotych. Sporo, ale i oferowane możliwości są duże. Model NVIDIA Quadro M6000 posiada 24 GB własnej pamięci RAM GDDR5. Podłączamy ją za pomocą złącza PCI Express x16. Szyna danych charakteryzuje się 384 bitami. Rozdzielczość, jaką owa karta wygeneruje, wynosi 4096 x 2160 pikseli. Omawiany komponent chłodzi się za pomocą radiatora oraz wentylatora i obsługuje standardy DirectX12, OpenCL 1.2, a także OpenGL 4.5. Złącza zamontowane w tej karcie to DVI(x1) oraz DisplayPort(x4).

Gdy cena nie gra roli – jak zbudować komputer z najdroższych części.

Zasilacz

Aby wszystko działało sprawnie, potrzeba dobrego zasilacza. Za niewiele ponad 1500 złotych możemy kupić model Corsair AX1500i 80Plus Titanium. Generuje on moc 1500W i posiada aktywną korekcję współczynnika mocy(PFC).  Za jego chłodzenie odpowiada wiatrak o średnicy 14 centymetrów.

Gdy cena nie gra roli – jak zbudować komputer z najdroższych części.

Dysk

Tutaj pojawił się mały dylemat. Nie rozważając go dogłębniej, w tym akapicie umieszczę dwa dyski, choć do zestawu wybrać możecie jeden. Ewentualnie i to można rozwiązać, jednak zakładamy zakup tylko jednego z dwóch dysków takich jak SSD Intel DC P3600, o pojemności 1.6 TB, szybkości 2600/1600 MB/s(zapis/odczyt) oraz 8 terabajtowy dysk HDD HGST Ultrastar He8, oferujący prędkość obrotową 7200 obr./min. Pierwszy wspiera technologie HET, P&P oraz S.M.A.R.T, drugi zaś SATA 3. Cechuje się także siedmioma talerzami i ośmioma głowicami. Średni czas odczytu wynosi 8.5 ms, zapisu 9ms, natomiast dostępu 4.16ms. Jeśli zdecydujecie się na SSD to będzie to wydatek rzędu 11800 złotych, w przypadku HDD cena spadnie do niespełna dwóch tysięcy.

Podsumowanie

Ponownie wracamy do kosztów. Teraz w wersji z HDD łączny koszt to około 68 tysięcy i dziesięć więcej po wybraniu SSD. Ponownie nie uwzględniłem dodatków wymienionych w podsumowaniu pierwszej części. Oba zestawy są bardzo wydajne. Nie ma rzeczy, która stanowiłaby dla nich problem. Są to jednak koszty tak ogromne, iż mało kto może sobie pozwolić na takie szaleństwo. Aczkolwiek na takim „blaszaku” możemy zajmować się zarówno obróbką graficzną, wykorzystać go do grania czy zastosować jako komputer serwerowy, dzięki kontrolerom RAID. Niezależnie od wybranego zestawu, ten kto zdecydowałby się kupić to monstrum, nie musiałby martwić się o jego rozbudowę przez naprawdę wiele lat.

Gdy cena nie gra roli – składamy najdroższy komputer PC. AMD

* Grafiki pochodzą ze stron morele.net i purepc.pl

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu