Jak junglować? Od zera do junglera.

Z cyklu naszego poradnika League of Legends podajemy zasady gry postacią leśniczego. Poradnik Junglera czyli jak skutecznie prowadzić rozgrywkę w lesie.

Były już poradniki na temat junglowania, lecz chciałbym to przedstawić z mojej perspektywy. Gram w Ligę Legend od 3 sezonu, przez ponad 2 moją główną linią jest właśnie las. Ostatnimi czasy przerzuciłem się na inne linie, by urozmaicić nieco swoją rozgrywkę. Zacząłem chodzić jako adc (druga preferowana przeze mnie linia), mid oraz top i w 8/10 przypadkach mam dość, gdy widzę jak mój jungler na 2 poziomie pada od potworów w lesie, czy w połowie gry ma 2/11/3, dlatego też chciałem Wam przedstawić kilka prostych zasad obowiązujących leśniczego.

Zacznijmy od krótkiego słowniczka:

Red – zarówno w Twoim lesie jak i przeciwnika znajdują się 3 golemy, 1 duży oraz 2 mniejsze. Po jego zabójstwie otrzymasz buff, umożliwiający podpalanie przeciwnika oraz spowolnienie go.

Blue – tak jak red, znajdują się 2 takie miejsca, takie same stwory lecz inny buff. Mianowicie otrzymasz zwiększoną regenerację many/energii oraz dodatkowe 10% zmniejszenie czasu odnowienia umiejętności.

Wilki – po użyciu smite’a z wilków wyłania się kula, która będzie „przyklejała się” do przeciwnika, jeśli ten będzie blisko, co da wizję na niego = będzie łatwym celem dla drużyny.

Wraith’y – czarownice, po użyciu smite’a gracz otrzymuje wizję, dzięki czemu będzie w stanie zobaczyć oraz zniszczyć wardy przeciwnika.

Ward – najważniejszy element gry. Każdy gracz posiada ich 2, które są darmowe oraz po zużyciu się odnawiają po pewnym czasie. Daje to możliwość utrzymania wizji dla swojej drużyny w miejscu, w którym są umieszczone. UWAGA : Wardy są niewidzialne, więc zniszczyć je można tylko używając odpowiedniego do tego przedmiotu albo jak napisałem wyżej, po użyciu smite’a na czarownicach.

Golemy – tym razem występują we 2, po użyciu smite’a co 5 atak bohatera będzie ogłuszał potwory na krótką chwilę.

Baron – od 5 do 20 minuty nazywany heroldem – mniejsza forma barona, po zabójstwie gracz otrzymuje buff, obniżający obrażenia otrzymywane o 5% oraz zwiększenie zadawanych obrażeń. Po 20 minucie pojawia się baron, jego śmierć zapewnia dla całej drużyny premie do wszystkich statystyk. WAŻNE : po śmierci gracza, traci on bonusy przyznane za barona.

Smok – występuje 5 rodzajów : ognisty, wodny, powietrzny, ziemny oraz tzw. Elder. Każdy z nich zapewnia inne bonusy.

Kill – zabójstwo

Gank – jako leśnik Twoim obowiązkiem jest wparowanie na linię sojusznika i pomoc w jej obronie/zaatakowaniu przeciwnika

Exp – doświadczenie

Troll – osoba, która złośliwie utrudnia grę – bierze nieodpowiednie na linię postacie, celowo jest zabijany przez przeciwnika

Ap – postać magiczna – ability power

Ad – postać atakująca fizycznie – attack damage

Buff – określony profit wynikający z zabójstw potwórów

 

Przejdźmy do rozgrywki.

 

NAJWAŻNIEJSZYM summoner’s spellem jest SMITE. Pozwala on zadawać potężne obrażenia potworom w lesie, oraz zdobywać różne buffy.

 

Poradnik junglera
Źródło : własne

 

  1. Nic się nie stanie, jeśli zaliczysz deski po ganku, kiedy Twój sojusznik otrzyma killa – zabójstwo dla niego, asysta dla Ciebie, przeciwnik otrzymuje tylko bonusy za Twoją śmierć. Mimo wszystko jest to dobry gank, choć lepiej czasem zużyć flasha lub wycofać się, jeśli jesteś pewny śmierci.
Poradnik junglera. League of Legends od zera do junglera.
Źródło : własne

 

  1. Nie pchaj się w przeciwnika, który ma przewagę 3+ w poziomie zwłaszcza, jeśli jest to wczesna faza rozgrywki. Zwykłym przykładem jest pchanie się na darka (jedna z postaci) mającego 7 poziom, kiedy Ty masz zaledwie 4-5. Najczęściej kończy się to zabójstwem dla niego i osłabieniem pozycji Twojego sojusznika względem niego. Odstępstwem od tej reguły może być fakt, iż darek ma niski poziom zdrowia, a Twój sojusznik jedyne czego potrzebuje, to słow’a/stun’a by go dobić. Dostaniesz za to więcej doświadczenia jako, że ma sporo wyższy poziom.

 

  1. Próbuj nie zabierać pewnych dla towarzysza killi. Z pewnością usłyszysz „noob jungler”, „why ks idiot”, „i ignited him”, itp. itd. Inaczej sprawa wygląda, gdy sojusznik ma 10/2, a Ty zaledwie kilka asyst. Jungler też potrzebuje zabójstw, za nie otrzymuje gold’a, exp’a, co umożliwi mu mocniejsze ganki w przyszłości. Z kolei nie ma też co oddawać killi osobom, które trollują lub jeśli wiecie, że nie są w stanie wnieść do Waszej drużyny nic, prócz kilku kolejnych dead’ów.
Poradnik junglera. League of Legends od zera do junglera.
Źródło : własne

 

  1. Warto co jakiś czas spytać na chat’cie, czy ktoś potrzebuje pomocy. Uniknie to późniejszych komentarzy typu „why didn’t u gank noob”, „omg gank finally” i wielu innych. Ludzie czasami czują tak dużą presję względem przeciwnika, że zapominają, że jest coś takiego jak prośba o pomoc. Jeśli nikt nie poprosi, możesz spokojnie farmić w jungli/zrobić smoka. Nie wyklucza to oczywiście obserowwania mapy. Jako jungler masz obowiązek bieżącego sprawdzania pozycji towarzyszy. Dużo łatwiej jest zaatakować zamrożoną lub przepushowaną linię (na korzyść przeciwnika), niż pchać się z nudów pod ich turret chcąc zabijać za wszelką cenę.

 

  1. Dobór junglera powinien być ściśle związany z pick’ami Twojej drużyny.

Jeśli na topie masz yasuo, na supporcie sonę, to logicznym jest wzięcie tanka.

Jeśli nie posiadasz żadnego ap w teamie, warto rozważyć ap pick typu nidale, malza, fizz’a, itd.

Warto też przemyśleć synergie, jakie byłbyś w stanie zaoferować drużynie, przykładowo mając yasuo na midzie, dobrą opcją na jungle byłby rek’sai, malphite, nautilius.

 

Teraz przejdźmy do fazy rozpoczęcia rozgrywki.

 

  1. Jako postać posiadająca energię, bądź po prostu nie korzystająca z many, najwygodniej zacząć od golemów oraz reda. Nie będzie nam przydatna regeneracja many, choć 10% CDR jest kuszącą opcją, to jednak podpalenie pozwoli nam znacznie szybciej wyczyścić pozostałe stworki.

 

  1. Zaraz po zdobyciu reda bądź blue, warto zająć się najbliższym krabem. Da zarówno wizję na heralda/smoka jak i dla linii po obu jego stronach. Znacznie przeszkodzi to przeciwnemu junglerowi, chcącemu wskoczyć na Waszego towarzysza.

 

  1. Jeśli planujesz przejąć wrogą junglę, warto smait’ować mu wilka. Umożliwi to wizję w tej części jungli, co da nam możliwość wycofania się, bądź farmienia nadal.
Poradnik junglera. League of Legends od zera do junglera.
Źródło : własne


  1. Praktycznie najważniejsza zasada – SMITE, jeśli masz refleks, jesteś w stanie wskoczyć pod barona/smoka, czasami oddać życie, lecz ukraść go przeciwnikom. Jeśli zaś go nie masz, co często spotykane jest w swoich teamach, a o dziwo przeciwnik grający na jungli perfekcyjnie go wykorzystuje, stracisz smoki, barona, osłabisz tym swoją drużynę.

 

  1. Od pewnego czasu smoki stały się niezwykle ważne, regeneracja many, zdrowia, zwiększony dmg na budowlach czy swoich umiejętnościach znacznie wzmocni Twoją drużynę. Przez rozpoczęciem z nim walki, upewnij się, że masz w okolicach rozstawione wardy oraz sprawdz, gdzie są wrogowie. MIEJ PRZYGOTOWANEGO SMITE’A .Nie ma nic gorszego od stracenia smoka przez jego brak, a przy okazji swojego życia i sojusznika, który Ci pomagał.

Ostatnim aspektem jest dobór przedmiotów. Warto sprawdzić przed kupnem czegokolwiek, jakich mamy przeciwników. Jeśli gramy tankiem, a w przeciwnej drużynie masz 4 ad, buduj pancerz. W późniejszej części gry, będziesz praktycznie nie do zabicia. Co innego tyczy się, jeśli grasz ap/zabójcą. Lecisz wtedy całkowicie w obrażenia, a jako jeden z przedmiotów możesz złożyć coś na przeciwnika jak np. banshee, frozen heart’a. Doda to nieco obrony oraz pozwoli uniknąć ogromnych obrażeń.

 

Mam nadzieję, że poradnik okazał się pomocny. Życzę szczęścia w lesie!

League of Legends – rozgrywka, której nie możesz przegapić.

Podziel się wiedzą z innymi

odpowiedź na "Jak junglować? Od zera do junglera."

Komentarz do postu